Brány letiště se veřejnosti otevřou ještě v neděli od 9 hodin do 16 hodin. Obrovský zájem způsobil dopravní komplice. Ve všech směrech k Mošnovu se tvořily kolony vozidel.

V rámci Dnů NATO je k vidění nejmodernější vojenské i další techniky Program se skládá z prezentace letecké, těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky a ukázek výcviku speciálních jednotek. Návštěvníci mohou na jednom místě shlédnout špičkové umění a techniku nejen vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.

Mezi největší atrakce letošního ročníku patří těžký strategický bombardovací letoun B-52 H U.S. Air Force. Je to vůbec poprvé, co tento stroj přistál ve střední Evropě. Bezmála padesát metrů dlouhý stroj s rozpětím křídel téměř šedesát metrů má dolet přes šestnáct tisíc kilometrů. Ve výzbroji USA je od roku 1955. Původně šlo provizorní řešení a B-52 měly být v šedesátých letech nahrazeny modernějšími letadly. Později se ale ukázaly jejich přednosti. Po úpravách s nimi americká armáda počítá až do roku 2045.

Tahákem je bezesporu i poslední stíhací letoun Hawker Hurricane, který se před sedmdesáti lety přímo zúčastnil bitvy o Velkou Británii a sestřelil pět nepřátelských letounů.

„Je to skutečně poslední letuschopná stíhačka Hawker Hurricane na světě, která se přímo zúčastnila bitvy o Velkou Británii. Tento světový unikát provozuje soukromá britská společnost“, uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které akci pořádá.

Na dnech NATO se představí i moderní letecké technika, mimo jiné stíhačky JAS-39 Gripen nebo F-16. Největší zastoupení na Dnech NATO mají Vzdušné síly Armády České republiky. Do Mošnova přiletěla většina typů letadel a vrtulníků, které má naše armáda ve výzbroji. Dny NATO však nejsou letecký den. Návštěvníci se mohou těšit i na více než 100 kusů kolové a pásové techniky, mimo jiné na tanky T-72 nebo transportéry Pandur II a Kajman. Na své si přijdou i milovníci historické techniky, ať již letadel nebo tanků.

Na programu letošního ročníku se podílí i řada složek integrovaného záchranného systému a dalších útvarů ozbrojených sil, a to nejen z České republiky, ale i zahraničí. K vidění budou zásahy vězeňské eskorty a různých komand.

Loňský ročník shlédlo na 135 tisíc lidí. Pořadatelé předpokládají, že letos bude rekord překonán. Zejména lidem, kteří Mošnovem pouze projíždějí, to může přinést dopravní problémy. Aktuální situaci mohou zjistit na čísle 596 110 927.

Všechny články k této akci ČTĚTE ZDE!