Návštěvníci frenštátského muzea se alespoň na chvilku přenesli asi o čtvrt tisíciletí zpátky. Ve vestibulu muzea se s každým přivítal pracovník muzea Martin Trubač v dobovém kostýmu a posléze přenesl návštěvníky v myšlenkách zhruba do roku 1750.

„Říkali jsme si, že když se mohou dělat kostýmované prohlídky na hradech a zámcích, tak proč to nezkusit v muzeu. A ten Silvestr se k tomu, jako takový volnější den v roce, nabízí," uvedl na vysvětlenou Martin Trubač.

„K olomouckému biskupovi Troyerovi přijela na Hukvaldy vznešená společnost. Jenže biskup se musí věnovat státním záležitostem a ne vám, tak pověřil vrchního správce hukvaldského panství, aby se o vás postaral, abyste se nenudili," pokračoval Martin Trubač a doplnil, že biskup vyslal správce a vznešenou společnost do jednoho ze tří městeček hukvaldského panství, a to do Frenštátu pod Radhoštěm.

Poté se návštěvníci dozvěděli, že hukvaldské panství kdysi mívalo větší města - Ostravu a Příbor, a tři městečka - Frenštát, Místek a Brušperk.

„A teď se půjdeme podívat, čím nás může Frenštát překvapit," vyzval přítomné Martin Trubač, se kterým pak návštěvníci společně putovali historií Frenštátu, včetně období vystěhovalectví, dozvěděli se něco o tkalcovství, jímž byl Frenštát proslulý, ale i o sportovních úspěších, a také něco z přírody.