Oderská škola hostí 2. jazykový kemp v projektu I TALC, což je zkratka počátečních slov, jež znamenají Inovativní technologie pro jazykově aktivní třídy. Na včerejším oficiálním přivítání se sešla zhruba stovka žáků a učitelů ze škol z Francie, Turecka, Řecka, Španělska, Litvy, Moldávie a Rumunska a zástupců pořádající školy.

Na půdě školy přivítal účastníky projektu starosta Oder Libor Helis. „Jsem rád, že existují evropské projekty, které dokáží sbližovat a dokáží vytvářet takové prostředí, abychom byli schopni žít v Evropě lépe, v míru," řekl mimo jiné Libor Helis.

Hlavní koordinátor projektu, Lahachmi Mechkouk z Francie, připomněl, že před více než rokem se sešli zástupci jednotlivých škol na Krétě. „Celý týden jsme vedli diskuze a snažili se něco zorganizovat. A teď to existuje a funguje," vyzdvihl vzájemnou spolupráci škol z osmi zemí světa Lahachmi Mechkouk, jenž poděkoval za to, že 2. jazykový kemp je organizovaný v České republice. Dodal, že hledali místo, kde kemp uspořádat, a Radek Hendrych, zástupce ZŠ Komenského Odrách a koordinátor projektů na této škole, se nabídl, že kemp zorganizuje. „To není jednoduché, takže za všechny velké díky českému týmu. Za tu těžkou práci a vybrání krásného místa," doplnil Lahachmi Mechkouk.

S přáním hezkého pobytu se přidal také ředitel školy Josef Hladný a začal kulturní program, na který přijeli žáci a učitelé z kempu v Jerlochovicích, místní části Fulneku, kde jsou už od pondělí ubytovaní.

„Projekt má zlepšit komunikativní schopnosti stejně starých dětí z osmi zemí světa s využitím nových technologií a komunikačních prostředků, jako jsou tablety, facebook a podobně. Projekt trvá tři roky a každý rok by se měl sejít, kromě učitelských schůzek, jeden velký kemp. První byl v Makedonii, druhý u nás, v Odrách, třetí kemp bude ve Španělsku zhodnotí se to v Istanbulu," sdělil pro Novojičínský deník Radek Hendrych, s tím, že příprava na takovou akci trvá tak půl roku, přičemž se na ní podílejí stále tři až čtyři lidé a další pomáhají.

Jazykový kemp trvá deset dnů. „Zatím se moc nedaří, aby ty děti hovořily společně cizím jazykem. Hraje v tom trochu roli stud, chybí přirozenost. Vidíme, že žáci mezi sebou komunikují ve skupinkách, Rumuni zvlášť, Francouzi zvlášť a tak. Proto jsme děcka rozhodili a v chatkách spí společně třeba Turkyně, Španělka a Češka.

Účastníky kempu čeká bohatý program. Dnes je to například anglicky hrané divadlo, zítra absolvují „olympijské hry" na hřišti ve Fulneku, nebudou chybět výlety do HeiParku v Tošovicích nebo do Beskyd na Pustevny.