Velký den zažila většina ze čtyřiačtyřiceti rodin z Jeseníku nad Odrou, Životic u Nového Jičína a Kunína. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas společně s ministrem pro místní rozvoj Rostislavem Vondruškou jim symbolicky předali nové domy, takzvané Domy velké vody.

V úvodu akce v Jeseníku nad Odrou připomněl tamní starosta Tomáš Machýček hodinu a půl, která v červnu zásadně poznamenala chod jeho obce i dalších míst na Novojičínsku. Poté vyslovil velké poděkování právě hejtmanu Palasovi a ministru Vondruškovi. „Pane hejtmane, hluboce smekám, protože vyhlášení stavu nebezpečí znamenalo pro naše obce ten impulz, že můžeme stavět, že můžeme budovat, že pro nás budou finance na kraji i na ministerstvu. Pane ministře, smekám před vašimi lidmi, protože takovou vstřícnost na úřadech jsme nikdy ještě nezažili,“ uvedl Machýček, jenž vyslovil také poděkování obyvatelům obce, kteří museli strpět bahno a špínu, neustálý hluk techniky a podobně.
„Musím se přiznat, že když jsme s hejtmanem Palasem hovořili o projektu těchto domků v létě letošního roku, pochyboval jsem, že budou do Vánoc předány klíče. Nyní smekám před všemi, kteří se o to nějakým způsobem zasloužili,“ sdělil ministr Vondruška. Ten později pro Deník uvedl, že proces stavby byl hodně složitý, ale díky rozhodnutí vlády mělo ministerstvo peníze na to, aby mohlo s financováním pomoci. „Myslím si, že největší obdiv ale zaslouží ti samotní postižení lidé.“

Hejtman Palas se v úvodu své řeči zmínil o tom, že když hovořil krátce po povodních o povodňových domcích, málokdo mu věřil. „Dnes chci poděkovat všem za to, že se to podařilo,“ řekl Palas.

Po dalších krátkých projevech začal vyvolávat jesenický starosta jména a čísla domů. Pak už si šťastní majitelé nových domků přicházeli pro klíče. Jak později starosta Machýček uvedl, o tom, kdo se kam nastěhuje, rozhodla obec.

„Svolali jsme ty lidi a řekli jim, kde budou bydlet. Nebyl s tím žádný problém,“ sdělil starosta Jeseníku nad Odrou. Obdobně při přidělování Domů velké vody postupovali také v Životicích u Nového Jičína.

„Lidem ty domy přidělovala obec, ale brali jsme na zřetel třeba věk těch lidí. Takže ty starší jsme umístili blíže k cestě, aby to neměli tak daleko, a podobně,“ vyjádřil se starosta Životic u Nového Jičína Pavel Hasalík. V Kuníně měli, podle tamní starostky Dagmar Novosadové, lidé největší svobodu. „Pozvali jsme ty lidi na Den obce a oni si to tam rozdělili mezi sebou. Například ti, kteří mají psy, chtěli bydlet na okraji, starší chtěli být při starších, mladší rodiny zase vedle mladších,“ upřesnila starostka Novosadová.

Celkem vzniklo ve třech zmíněných obcích 32 rodinných domů, jeden dům s osmi bytovými jednotkami a jeden dům se čtyřmi bytovými jednotkami. Celková hodnota domů je 116,306 milionu korun.