Jeden z nejvýznamnějších výrobců prádelenské techniky vyrábí své zboží v Příboře od roku 1998. Zázemí našel v místním bývalém areálu Tatry a v pátek si zde přijel významné výročí připomenout i belgický premiér Yves Leterme.

Doprovázela jej belgická velvyslankyně v České republice Renilde Loeckx a český velvyslanec v Belgii Ivo Šrámek. Od cesty do Freudova města je neodradilo ani tropické počasí, které v závěru týdne sužovalo celou zem.

„V naší společnosti jsou lidé, kteří se dožijí sta let, vzácní a jedineční. Tento fakt platí jak pro jedince, tak pro firmy, a můžeme konstatovat, že neexistuje mnoho firem, které se do historie zapsaly stoletou historií,“ řekl na úvod generální ředitel firmy Primus Group Eddy Coppieterse.

Společnost Primus má v Příboře vývojovou a výrobní centrálu a své působení v České republice započala ve Fulneku, kde spojila síly s tehdy tradičním výrobcem praček, společností Romo. Jak však rostla poptávka po zboží tohoto belgického výrobce, začaly být prostory ve Fulneku malé, a tak se výroba přemístila do Příbora. Kompletní stěhování před třinácti lety se stihlo za pouhých šest týdnů a poté se výroba opět rozjela naplno.

„V současné době zaměstnáváme přes pět set zaměstnanců a disponujeme vlastním oddělením vývoje a konstrukce a rozsáhlými výrobními kapacitami,“ popsal aktuální situaci Jan Vleugels, generální ředitel příborské firmy. Více jak devadesát pět procent zboží míří na zahraniční trhy, a to do více jak stovky zemí po celém světě.

„Poptávka po profesionální prádelenské technice je i v České republice, vzhledem k dobře rozvinuté sociální sféře, jako jsou nemocnice, lázně, domovy důchodců, jesle či dětské domovy, poměrně vysoká,“ poznamenal Vleugels. V Příboře se mimo jiné vyrábí odpružené pračky s vysokými otáčkami odstředění, hygienické bezbariérové pračky, bubnové sušiče či nejrůznější žehliče.

Nejprodávanější pračkou se stal typ Euromatic, který již na trhu nefiguruje. Ale i přesto, že jde o techniku vyráběnou před více jak čtyřiceti lety, objednávky na náhradní díly dostává Primus ještě dnes.

A proč našla společnost zázemí u nás, objasnil její generální ředitel: „Uvažovalo se o několika možnostech a konečnou volbou se stala Česká republika. Tato země měla již v minulosti skvělou pověst co se týče pracovní síly, a to jak v oblasti výrobních dovedností a kvality, tak ve znalostech technického know-how,“ řekl Eddy Coppieterse.

Společnost patří v Příboře mezi největší zaměstnavatele.