VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Staletý dub v Palačově omládl

Starý Jičín-Palačov - Dub letní u chaty rodiny Václavíkových ve starojické místní části Palačov se dočkal tento týden profesionálního ošetření v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek. I přes svůj věk je ve výborné kondici.

15.5.2013
SDÍLEJ:

Dub letní u chaty rodiny Václavíkových ve starojické místní části Palačov se dočkal tento týden profesionálního ošetření v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek.Foto: Deník/Adam Knesl

Sto padesát, ale možná i přes dvě stě let, stojí třiadvacet metrů vysoký krásný dub na okraji Palačova nad malebným venkovských stavením. Jeho vzrostlé, některé i suché, větve však dosahovaly až ke kraji střechy, což majitelům, především při bouřkách, přinášelo problémy. Proto požádali obec o jeho ošetření a měli štěstí. Majestátní dřevina se dostala mezi jednadvacet stromů z celé České republiky, které specialisté díky projektu Zdravé stromy pro zítřek zdarma ořezali.

Do Palačova tento týden zamířil se svým týmem Lukáš Oliva, certifikovaný arborista, pro něhož je šplhání korunami stromů denním chlebem. Díky nim může dub i v následujících letech dál „dohlížet" na dění v malebné vsi a být i nadále pamětníkem doby dávno minulé. „Udělali jsme bezpečnostní řez. To znamená, že jsme odstraňovali všechny suché větve, ale také defektní a křížící se, prostě takové, které vykazují určitou míru rizika," řekl Deníku, jakmile utichly zvuky motorové pily, Lukáš Oliva a jedním dechem dodal: „Teď by strom neměl pět, deset let ohrožovat okolí suchými větvemi. Není nutné tady řezat žádné zdravé větve. Je to zdravý, vitální, pěkný strom."

Na náročnou práci se přišla podívat osobně i Jaroslava Grobcová, jejíž rodině starý dům patří. „Já nechci, ať se ten strom pokácí, ale nemůže mi mlátit do střechy a strhávat tašky. Když přijde vítr, tak mi to rozmlátí mnoho tašek. Myslím si, že tenhle dub je starý jako chalupa, takže asi 220 let," svěřila se. Přibližně za čtyři hodiny měli mladí muži práci hotovou. Jindy by takováto zakázka v našem regionu stála zákazníka kolem šesti tisíc, tentokrát však měl ošetření zadarmo.

Vyhodnocení zdravotního stavu dubu provedli na podzim odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se studenty a doporučili další postup. Péče o zdraví dubu se ujal právě stromolezec Lukáš Oliva, který prošel patřičným vzděláním a vlastní mezinárodní certifikát pro ošetřování stromů European Tree Worker (Evropský arborista). „Stromolezci s tímto certifikátem mají potřebné znalosti o dřevinách, jejich vývoji, chorobách, řezech i vázání korun. Certifikát považujeme za vizitku profesionála a doporučujeme to jako vhodné vodítko při výběru arboristické firmy," vysvětluje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.

Projekt Zdravé stromy pro zítřek pomáhá ošetřovat stromy, jež jsou pro svou lokalitu nějakým způsobem významné. Zároveň chce vzdělávat majitele stromů, aby o stromy pečovali pravidelně a hlavně odborně, což je zásadní v místech s častým výskytem lidí.

Autor: Adam Knesl

15.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení