Sto padesát, ale možná i přes dvě stě let, stojí třiadvacet metrů vysoký krásný dub na okraji Palačova nad malebným venkovských stavením. Jeho vzrostlé, některé i suché, větve však dosahovaly až ke kraji střechy, což majitelům, především při bouřkách, přinášelo problémy. Proto požádali obec o jeho ošetření a měli štěstí. Majestátní dřevina se dostala mezi jednadvacet stromů z celé České republiky, které specialisté díky projektu Zdravé stromy pro zítřek zdarma ořezali.

Do Palačova tento týden zamířil se svým týmem Lukáš Oliva, certifikovaný arborista, pro něhož je šplhání korunami stromů denním chlebem. Díky nim může dub i v následujících letech dál „dohlížet" na dění v malebné vsi a být i nadále pamětníkem doby dávno minulé. „Udělali jsme bezpečnostní řez. To znamená, že jsme odstraňovali všechny suché větve, ale také defektní a křížící se, prostě takové, které vykazují určitou míru rizika," řekl Deníku, jakmile utichly zvuky motorové pily, Lukáš Oliva a jedním dechem dodal: „Teď by strom neměl pět, deset let ohrožovat okolí suchými větvemi. Není nutné tady řezat žádné zdravé větve. Je to zdravý, vitální, pěkný strom."

Na náročnou práci se přišla podívat osobně i Jaroslava Grobcová, jejíž rodině starý dům patří. „Já nechci, ať se ten strom pokácí, ale nemůže mi mlátit do střechy a strhávat tašky. Když přijde vítr, tak mi to rozmlátí mnoho tašek. Myslím si, že tenhle dub je starý jako chalupa, takže asi 220 let," svěřila se. Přibližně za čtyři hodiny měli mladí muži práci hotovou. Jindy by takováto zakázka v našem regionu stála zákazníka kolem šesti tisíc, tentokrát však měl ošetření zadarmo.

Vyhodnocení zdravotního stavu dubu provedli na podzim odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se studenty a doporučili další postup. Péče o zdraví dubu se ujal právě stromolezec Lukáš Oliva, který prošel patřičným vzděláním a vlastní mezinárodní certifikát pro ošetřování stromů European Tree Worker (Evropský arborista). „Stromolezci s tímto certifikátem mají potřebné znalosti o dřevinách, jejich vývoji, chorobách, řezech i vázání korun. Certifikát považujeme za vizitku profesionála a doporučujeme to jako vhodné vodítko při výběru arboristické firmy," vysvětluje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.

Projekt Zdravé stromy pro zítřek pomáhá ošetřovat stromy, jež jsou pro svou lokalitu nějakým způsobem významné. Zároveň chce vzdělávat majitele stromů, aby o stromy pečovali pravidelně a hlavně odborně, což je zásadní v místech s častým výskytem lidí.