Na děrenském náměstí Františka Baara bylo již od rána rušno. Vyhrávala dechovka a místní obyvatelé i návštěvníci z okolí se pomalu shromažďovali před zcela novou stanicí metra. To, že se v metru něco děje, signalizovalo časté pravidelné hlášení: „Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají“.

Bylo deset hodin dopoledne, když před dav předstoupil moderátor akce, jenž po přivítacích slovech sdělil úžasnou zprávu, že na letiště v Děrném právě dosedlo letadlo s americkým prezidentem Barrackem Obamou. „Ještě čekáme na prezidenta Václava Klause a pak to může vypuknout,“ dodal moderátor akce.

Po krátké chvilce se v zastávce metra skutečně objevily tváře obou světových politiků, slova se však ujal jako první děrenský farář. „Je nám velkou ctí, že můžeme v našem městě Děrné otevřít hlavní trasu metra, jejíž stanice se nachází na náměstí Františka Baara, prvního děrenského mučedníka,“ sdělil farář. Na něj navázal děkan a pak už se dostali ke slovu očekávaní vzácní hosté.

Václav Klaus byl, stejně jako jindy, ve svém distingovaném projevu opatrný. „Přes nemalou řadu společenských problémů, které kolem sebe každý z nás vidíme a cítíme, dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili. Zkusme se i v těchto věcech chovat rozumně a nedělejme žádná zbrklá rozhodnutí,“ uvedl mimo jiné Václav Klaus. Svůj projev sice nedokončil, neboť nastal výpadek proudu, i tak však sklidil velký potlesk. Na dotaz jedné z přihlížejících prostitutek, zda pořadatelé nepotřebují píchnout, moderátor rázně odvětil, že si s tím poradí sami.

Po chvilce bylo vše skutečně zase v pořádku a děrenský lid mohl zblízka pohlédnout do tváře Barracka Obamy. „Více než tisíc let bylo Děrné přirovnáváno k jiným městům, bylo vždy výjimečné a zůstane výjimečné navždy,“ zahrál na domácí strunu Obama. „Měl jsem tu čest projet se jako první vaším metrem a musím říci, že takové nemají ani v New Yorku. Musím říci, že Děrné je vždy krok popředu, a já nemám žádný důvod jet třeba do Fulneku,“ překládala tlumočnice další vyřčené věty.

Po vykropení děrenského náměstí svěcenou vodou přivezla první oficiální souprava metra řadu obyvatel, mezi nimiž nechyběli ani medvědář s medvědem, indiánky, chemická jednotka či svatebčané. Ti všichni pak vyrazili průvodem mezi obydlí. Mezitím si řada obyvatel šla zakoupit Open Card do tramvaje děrenské hromadné dopravy. Toho, že jezdila téměř zadarmo, využily hlavně děti.

Děrenské oslavy vyvrcholily večer v místním Kongresovém centru, kde za účasti Václava Klause pochovali basu a předvedli, že Děrné – Kostelec má Talent. Pokud jsou výše uvedené informace stěží uvěřitelné, je nutno ubezpečit, že v Děrném je při Končinách možné všechno. Po jejich skončení se samozřejmě z obou prezidentů stali trošku méně světově proslulí obyvatelé. To když sňali gumové masky.