Letoun sestřelili nad Palačovem 17. prosince 1944, tedy přesně před sedmdesáti lety.

Stříbrná neděle roku 1944 nebyla na Novojičínsku časem předvánočního poklidného rozjímání. Lidem burácely nad hlavami motory stovky spojeneckých letounů, které měly za úkol zlikvidovat rafinérie v Horním Slezsku. Do cesty se jim však postavila německá Luftwaffe, a vypukla tak největší letecká bitva na našem území. Její výsledek byl zdrcující.

Během urputných bojů bylo zničeno 78 letadel a více než 220 letců obou stran byla zabito, zraněno nebo padlo do zajetí. Ze stříbrné neděle se tak stala neděle krvavá. Obyvatelé Palačova, stejně jako příznivci suchdolského leteckého muzea, se v sobotu 20. prosince sešli, aby na hrdiny, jež se podíleli na ukončení druhého největšího válečného konfliktu na světě, uctili.

Pietní setkání začalo v palačovské kapli mší svatou věnovanou právě letcům a členům posádky. Poté pokračovala zhruba stovka lidí k pomníčku padlých. Organizátoři byli hojnou účastí potěšeni. Během projevů vzpomněli nejen osudů samotných hrdinů, ale také pomníku, který na jejich počest vzniknul.

„V minulosti byla nenechavými občany ukradena jak bronzová deska se jmény, tak vrtule, která sice nebyla originálem, ale pro nás měla obrovskou hodnotu. Naštěstí se našli lidé, díky kterým se pomník obnovil. Jim, stejně jako těm, kteří dnes přišli uctít ty, jež se zasloužili o naši svobodu, patří velký dík," řekl jeden z pořadatelů sobotního pietního setkání v Palačově.