Jak uvedla Kateřina Murcková z odbor regionálního rozvoje bíloveckého městského úřadu na stránkách města hlavním cílem projektu je zachovat a zatraktivnit kulturní dědictví v Bílovci a Veličné pro jejich obyvatele a návštěvníky a využít společného potenciálu destinací partnerů k rozvoji přeshraniční spolupráce.

„V rámci projektu Bílovec s Veličnou našli cestu společnou bude v suterénu bíloveckého zámku vybudována „expozice středověku“ a bude realizována rekonstrukce městských schodů, na slovenské straně bude vybudována cyklostezka. Projekt zahrnuje také doprovodné aktivity,“ upřesnila Kateřina Murcková.

Starostka Bílovce Renata Mikolašová doplnila, že ve středu 27. března se na bílovecké radnici uskutečnila schůzka s Michalem Zezulou, ředitelem Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě, a jeho spolupracovníky z řad archeologů a památkářů.

„Říkali, že tady vidí potenciál. Dohodlo se, že provedou archeologický průzkum, udělají sondy v prostorách zámku na nádvoří i v prostorách zámecké zahrady, kde kastelán Eduard Valeš zjistil, že tam měl být kdysi skleník,“ sdělila Renata Mikolašová.

Bílovecká starostka poté dodala, že v místě dnešního zámku stával kdysi hrad, který zasahoval až do areálu dnešního letního kina. Když v 18 století vyhořel, stěnu ze strany amfiteátru již majitelé nepostavili.

„Archeologové říkají, že tady mají zajímavé poznatky. Například, když se dělalo nádvoří, zjistilo se, že tady byl také padací most. Zámek byl původně středověký hrad a oni říkají, že potřebují vytvořit technický scénář té nové expozice, která bude v suterénu zámku a jejíž stěžejním exponátem bude model toho hradu. Proto ještě budou dělat průzkum, aby model byl co nejvěrnější,“ dodala starostka Bílovce s tím, že nová expozice by mohla být hotová ještě letos.