Ještě před otevírací dobou, v 9 hodin ráno, se začali první návštěvníci shromažďovat před zámkem, aby se poprvé v jeho historii mohli podívat veřejně do jeho atraktivních prostor. Zájem byl mimořádný.

„Muzeum Novojičínska, současný správce této nemovitosti, zpřístupnil zámek formou prohlídek našich průvodců. Měli jsme zde výstavy, fotografie z historie zámku nedávné minulosti, zpřístupnili jsme zámeckou kapli a taktéž jsme připravili doprovodný program," přiblížil sváteční den na zámku v Nové Horce Radek Polách, historik z Muzea Novojičínska. Nejen on, ale i jeho kolegové byli mile šokováni, že zájem o prohlídky byl tak značný.

„V průběhu dne přicházely desítky a stovky návštěvníků, kteří mohli poprvé vidět nádheru v interiérech tohoto zámku," pochvaloval si. Ještě před samotným vstupem do historických prostor, které v následujících měsících a letech projdou náročnou rekonstrukcí a pečlivými restaurátorskými pracemi, čekal na hosty malý jarmark nebo se mohli projít v zámeckých zahradách.

Zde fotografie studenéckého Schönberunnu, jak zdejší zámek díky jeho podobě i uspořádáním komnat s vídeňským skvostem odborníci nazývají, pořizoval Zdeněk Pilich. Jeden z mnoha, kteří si do Nové Horky udělali ve sváteční den výlet. „Mimořádně se mi líbil sál v zámku a nejvíce park a prostředí. Já jsem tady chodíval na hon jako myslivec někdy v 50. a 60. letech. Jsem moc spokojený, jak to vypadá a ještě více budu, až to bude všechno opravené," povykládal Deníku.

Dočkat by se měl nejen on v roce 2019, odkdy chce Muzeum Novojičínska v plné parádě prezentovat pro veřejnost přízemí zámku.