Jestliže se o některé ročníky veřovického Karnevalu na lyžích pořadatelé kvůli počasí obávali, letos mohli být naprosto klidní. Vydatné sněhové přívaly z konce minulého týdne nenechali nikoho na pochybách, že tradiční zábava pro malé i velké bude ve velkém stylu.

V sobotu 23. února před druhou hodinou ožil veřovský kopec bujarým veselím. V areálu tamní lyžařské chaty se to hemžilo malými i velkými maskami. Tím, co měli všichni indiáni, čarodějnice a čarodějové, zvířátka či lyžníci, jako vystřižení z dobových fotografií, společného, byly lyže. „Jsme tady se synem letos už podruhé a je to skvělé. Rádi lyžujeme, ale karnevalů na svazích není moc, tak jsme si to nechtěli nechat ujít. Kde jinde si užijeme tolik zábavy," smál se jeden z přítomných účastníků.

Trasa byla přizpůsobena pro všechny věkové kategorie. Masky byly rozděleny do dvou kategorií, na děti a dospělé. Zatímco malí byli nejčastěji za pohádkové postavy či zvířata, dospělí účastníci byli jako vystřižení z doby, kdy byl lyžařský sport teprve v plenkách. „Ti lyžníci jsou neskuteční. S manželem jsme obdivovali nejen jejich dokonalé dobové oblečení, ale taky ty lyže. Jsou to ještě ty staré, které pamatuje snad už jen naše generace," okomentovali lyžníky starší manželé, kteří na kopec přišli podpořit svá vnoučata.

Karneval na lyžích tradičně zahájil Světlonoh, který k veselici neodmyslitelně patří. „Neuctíváme Krakonoše, protože nejsme v Krkonoších, ale takzvaného Světlonoha, což je jeho obdoba. Říkáme mu Veřovský světlonoh a ta postava má podle legend sídlo tady v těch našich horách snad už od 17. století," vysvětlil přítomnost vousatého muže na lyžích předseda lyžařského klubu, který karneval pořádá, Pavel Křížek. Vytrvale padající sníh lyžaře ani jejich publikum neodradil a do veřovického areálu dorazili v hojném počtu. S několika stovkami návštěvníků mají pořadatelé bohaté zkušenosti, a proto se na jejich návštěvu řádně připravili. „Ze zkušeností vím, že účast bývá mezi třemi až pěti stovkami lidí, což je na poměry naší obce v zimě hodně slušné. Zatímco kterýsi rok nám všechno doslova odplavalo, protože byla obrovská obleva, tak letos je toho sněhu víc než dost, a tak jsme se na to náležitě připravili. Na volejbalových kurtech jsme udělali zimní bary, posezení, stoly. Všechno je to ruční práce, výsledek takzvaného lopatování, protože jsme nejdřív na kurty naházeli sníh a pak všechno ručně tvarovali. Jen trasa pro lyžaře je dělaná strojově," přiblížil přípravy Pavel Křížek.