Hrad prošel v roce 2020 rozsáhlými opravami, největšími za několik posledních desítek let. „V trúbě se dělala komplet celá nová elektřina, přespárovalo se venkovní zdivo, měnily se ztrouchnivělé prvky na dřevěném ochozu věže. Pak se také postavila zcela nová již zmíněná brána do hradu, zábradlí a přibyl moderní prvek - točitý turniket,“ prozradila starostka Štramberka Andrea Hlávková.

Jarní Flora Olomouc v sobotu 23. dubna 2022
Tlačenice na Floře: tisíce lidí zaplavily v sobotu olomoucké výstaviště

Dodala, že v nejbližších letech nejsou žádné zásadní opravy, kvůli kterým by se hrad musel uzavírat, v plánu. „S nějakými opravami určitě počítáme, ale budou postupné, nic zásadního,“ dodala starostka.

Zahájení sezony na trúbě si nenechala ujít ani rodina Waleczkových z Českého Těšína. „Slíbili jsme klukům, že se pojedeme podívat na rytíře, a proto i když je počasí na hraně, tak jsme vyrazili. Naštěstí nám zatím přeje,“ pochvalovala si hlava rodiny.

Konopex 2022 v Trojhalí Karolina, 22. dubna 2022 v Ostravě.
Veletrh konopí v Ostravě lákal starší generaci i stavaře, přišel také šéf Pirátů

Spokojeni byli i šermíři z Přerova. „Konečně můžeme zase vystupovat. Musím říct, že mně to hodně chybělo,“ řekl Honza Kubík alias Jan ze Sahova. Po vystoupení je rád, že zbroj odloží, ta totiž váží jen přes horní část těla přes třicet kilo. Spolu s kolegy předvedl šermířské souboje, kterým desítky přítomných diváků nadšeně tleskaly.

Turistická sezona na Štramberské trúbě potrvá do konce října.