Akce, nazvaná Pocta Jiřímu Raškovi, kterou svému slavnému rodákovi, olympijskému vítězi, k jeho sedmdesátým narozeninám připravilo město Frenštát pod Radhoštěm, začala již v pět hodin odpoledne v kulturním domě, kam byli pozvaní hosté včetně oslavence. Jako první se v budově kulturního domu objevil nejstarší účastník Radko Linhart. Tento téměř devadesátiletý člen Klubu olympioniků jako milovník sportu, a hlavně vášnivý fanoušek absolvoval jedenáct olympiád a šestnáct mistrovství světa. „Byl jsem jeden z prvních, možná první, kdo tenkrát Jirkovi Raškovi pogratuloval, když se na tabuli objevilo, že se stal olympijským vítězem,“ uvedl bývalý pekař z Krmelína, jehož domov je již téměř sedm desítek let na Dolní Bečvě.

Pak už se postupně začali scházet další hosté, kteří zhlédli hru Pohádka o Raškovi v podání herců Naivního divadla Liberec a po krátkém občerstvení se přesunuli do budovy frenštátského kina. Před ní již čekala řada Raškových nástupců, kteří z lyží vytvořili svému vzoru slavobránu. Velký sportovec, a také velký člověk, vstoupil do útrob sálu, kde jej zhruba tři stovky účastníků přivítaly ovacemi vestoje. Obdobného přivítání se dostalo i dalším legendám, gymnastce Věře Čáslavské a oštěpařce Daně Zátopkové.

Po úvodních slovech starostky Frenštátu pod Radhoštěm, Zdeňky Leščišinové, přítomní v sále viděli dokument České televize z cyklu „Sláva vítězům“, věnovaný Jiřímu Raškovi, jeho životním úspěchům i připomínce toho, jak se mu za jeho činnost „odvděčil“ komunistický režim poté, když podepsal dokument, nazvaný 2000 slov.

Poté již následovaly zdravice hostí, mezi nimiž byli například zástupci Moravskoslezského kraje, ministerstva školství a tělovýchovy, obcí, a také sousedního Rožnova pod Radhoštěm. Jeho starostka, Markéta Blinková, trochu naznačila spojitost obou měst zpod Radhoště i díky legendárnímu skokanovi na lyžích. „My si myslíme, že Jiří Raška patří také trošku do Rožnova a věřím, že nám to nebudete mít za zlé. Vždyť ve své době jeden z největších skokanských můstků u nás byl právě v Rožnově a stal se druhým domovem Jiřího Rašky a dalších skokanů,“ připomněla Blinková.

Raška se dočkal také překvapení v podobě prvních lyží, na nichž ve své kariéře skákal. Ty přinesl na pódium Petr Poštulka, správce frenštátského kina, který je našel ve skladě v kopřivnické střední škole. A po překvapení přišlo také ocenění v podobě Zlaté pamětní medaile Českého olympijského výboru, kterou převzal z rukou jeho předsedy Milana Jiráska. „O tom, co znamenal Jiří Raška pro český sport, by se dala napsat kniha, ale já řeknu jediné, je to jako Emil a Dana Zátopkovi, je to jako Věra Čáslavská,“ pronesl do ztichlého sálu Milan Jirásek, načež opět všichni přítomní povstali a ocenili „lyžaře století“ dlouhotrvajícím potleskem.

Emotivní atmosféru umocnila chvíle, kdy se měl vyjádřit oslavenec. Ten nezapíral dojetí a dokázal vyslovit jen: „Děkuji.“ Později, když už bylo po oficiální části oslav, přiznal, že nedokázal ze sebe více vypravit. „Nebyl jsem schopen. Chtěl jsem poděkovat všem, že přišli, olympionici, kamarádi a Frenštátčané, které mám moc rád. Chtěl jsem jim poděkovat za všechno, co pro mě ve městě udělali, a že mě mockrát podpořili psychicky i po sportovní stránce,“ řekl Jiří Raška, jenž slaví sedmdesát let v pátek 4. února. S gratulací se připojuje i Deník.