Ve čtvrtek 22. listopadu v podvečer bylo v reprezentativních prostorách muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm plno. Na předání Ceny svatého Martina příborskému fotografu, cyklistovi a horolezci Rudolfu Jarnotovi se přišly odívat desítky lidí. Mezi nimi i ti, kteří s oceněnou osobností trávili dlouhé chvíle při různých aktivitách. Z jejich úst zazněly i hodně zajímavé informace.

„Přítomným bych chtěl říct, že když jsi s námi na ta kola jezdil, tak jsme tě tak nějak brali, ale někdy jsme byli opravdu naštvaní. Však víš, že cyklistické desatero už jsi dostal, a jeden z těch bodů byl, že jsi nás nesměl předjíždět do kopce a ještě u toho mluvit. To nás fakt psychicky deptalo,“ pronesl k čtyřiaosmdesátiletému Rudolfu Jarnotovi za cyklistickou skupinu A Ivan Reček, jenž samozřejmě ihned přidal přání pevného zdraví.

Rudolf Jarnot, příborský fotograf a sportovec, dostal letos Cenu sv. Martina udělovanou městem Frenštát pod Radhoštěm kulturním a společensky významným ososbnostem.Zdroj: Deník / Ivan Pavelek

Za cyklistické „béčko“ vystoupil dlouholetý ředitel frenštátského závodu Siemens Jaromír Zapletal. „Nejenže pomáhal vychovávat lyžaře, cyklisty, horolezce, fotografy. Ale také hovořil plynně německy v době, kdy se rozhodovalo, zda tady bude Siemens nebo ne. Pak pomáhal všem, kteří s tím cizím jazykem měli problémy. Takže nepřímo přispěl k tomu, že tady je více než čtyři tisíce pracovních míst. Za to mu patří velký dík,“ řekl Jaromír Zapletal, který připomněl, že se znají již čtvrtstoletí.

Za skupinu lyžařů poblahopřál oceněnénu sportovci a fotografovi téměř dvaadevadesátiletý František Pitucha, dvojnásobný mistr republiky ve sjezdovém lyžování z let 1951 a 1952, a na něj navázal za horolezce Jan Matúš a vzpomenul, jak spolu lezli navázaní na jednom laně na rakouskou horu Olperer.

Ilustrační foto
Dřevo z lesa je pryč. Okradená firma nabízí odměnu

„Pořád jsem si říkal, co táhne v takovém velkém báglu. Vylezli jsme nahoru a tam jsi shodil ze zad ruksak plný fotoaparátů a řekl jsi: mockrát ti děkuji, že jsi mě vytáhl nahoru. Víš, dneska mám narozeniny – šedesát roků. Mi spadla brada…,“ vyprávěl Jan Matúš.

Rudolfu Jarnotovi poté poblahopřál Drahomír Strnadel, předseda Matice radhošťské, s níž Rudolf Jarnot spolupracuje, a pak už přišel na řadu starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin, jenž tomuto sportovci a umělci předal Cenu svatého Martina, kterou Frenštát pod Radhoštěm uděluje již od roku 1992 významným osobnostem kulturního a společenského života.

Oceněný Rudolf Jarnot neskrýval dojetí. „Nedovedu teď ani poděkovat všem, s nimž jsem spolupracoval a fotografoval… Vyfotografoval jsem expozice muzea, a to je asi to hlavní, co jsem udělal pro Frenštát. Když tak poslouchám ty cyklisty, horolezce a další. Nevím… Ani nevím, že jsem toho tolik udělal,“ řekl skromně mimo jiné Rudolf Jarnot, který pak všem přítomným poděkoval, stejně jako městu za udělení ceny.

Ilustrační fotografie.
Lyžaři musí jezdit jinam