Mnohá hnízda v letošním roce nevydržela rozmary počasí, což mělo za následek především jejich pády ze stromů. To se však netýkalo útočiště pro jednoho z druhů výra. „V minulých dnech členové ochránců přírody z Nového Jičína aktivně řešili vytváření nových hnízdních možností pro tři druhy ptáků. V prvním případě to byla úprava hnízdní plošiny výra velkého v bývalém kamenolomu,“ upřesnil vedoucí bartošovické záchranné stanice Petr Orel. Hnízdní plošina a její okolí zarůstalo náletem, což ztěžovalo přílet této největší sovy žijící na území České republiky.

Na dalším místě bylo zapotřebí dát do pořádku hnízdiště pro mladý pár orlů mořských. „Orlí pár poprvé zahnízdil, ale nevybral si k výstavbě hnízda úplně ideální místo, a to se také stalo osudným pro vylíhlá mláďata,“ řekl Orel s tím, že v květnu, během nepříznivého počasí, hnízdo i mláďaty spadlo. Nyní tak čekala ochránce zvířat nelehká práce. Ve třicetimetrové výšce připevnili na stromě obvodový rám ze smrkové kulatiny a spodní část zajistili pevným pletivem, čímž vytvořili základ pro první výstelku z větví. Během těchto prací však ornitologové zjistili, že orlí pár začal stavět nové hnízdo o několik desítek metrů dále. „Tento základ hnízda zde ještě před třemi dny nebyl,“ uvedl Petr Orel. Přesto bylo „lidské“ hnízdo dokončeno a následné kontroly přinesly dobré zprávy. Více řekl šéf bartošovické stanice: „Orlí pár začal stavět a přistýlat hnízdo na původním místě, tedy na námi vybudované podložce, která je bezesporu bezpečnější než hnízdo náhradní.“

Na nepřívětivé květnové počasí doplatilo také jedno z historických hnízd čápa černého na Novojičínsku. Před nedávnem však ekologové na stejném stromě, mohutném buku, nainstalovali ve dvanáctimetrové výšce také náhradní hnízdní plošinu. „Nutno dodat, že tyto práce jsou bezesporu fyzicky velmi náročné a vyžadují velkou opatrnost, ale i nápaditost a improvizaci,“ dodal na závěr Petr Orel.