I letos se zapojují do výzvy k dosažení co nejvyššího počtu návštěv tohoto kopce nabízejícího krásné výhledy do širokého okolí hromady nadšenců.

„Z náměstí to jsou nahoru čtyři kilometry a překonává se dvě stě třicet metrů převýšení,“ popisuje například Jiří Klein, autor iniciativy Na Svinec! Na vrchol v nadmořské výšce 547 metrů se dá vyjít, vyběhnout, anebo vyšlapat na kole odkudkoliv. Třeba od stanice autobusů nedaleko oblíbeného koupání na Čertáku, případně po asfaltce z Kojetína. Mimochodem auta mají na kopec zákaz vjezdu.

Nové a letos už otevřené hřiště u ZŠ Dlouhá 56, 3. 4. 2024.
V Novém Jičíně už otevřeli první školní hřiště. O měsíc dřív než ostatní

„Nahoru můžete klidně i po lyžařské sjezdovce. Tady je rekord čtyři minuty a osm sekund,“ upozorňuje Klein na „bonusovou“ trasu, na které se během 420 metrů vystoupá 120 metrů převýšení.

Výzvy na zdolávání Svince vyhlašuje autor iniciativy od roku 2019. Během let s covidem a opatřeními proti němi patřily ostatně výšlapy na Svinec mezi jediné možné sportovní aktivity, byť individuální.

„Přidanou hodnotou je, že cestou mohou vznikat nová přátelství a vytváří se skupinky stejných nadšenců jako jsou na Javorníku nebo na Lysé,“ podotýká Klein, který tuto iniciativu organizuje s kamarádem Danielem Fojtíkem. Při hledání vhodného vrcholku svého času uvažovali mimo jiné o Puntíku (kopeček asi 500 metrů nad mořem), ale nakonec vyhrál Svinec, i díky dostupnosti elektřiny a internetu.

V pátek 5. dubna dojde k zahájení celkové rekonstrukce mostu dálnice D1 na hranici obcí Velké Albrechtice a Bravantice.
Řidiči, pozor, oprava mostu na Novojičínsku omezí provoz. Vyžádá si 170 milionů

„Výstupy evidujeme docházkovým systémem, čili pípnete si. Jako v práci,“ vysvětluje se smíchem Jiří Klein. Funguje to na principu čtečky otisků prstů - jedna je u vstupu do chaty na Svinci (518 metrů nad mořem), druhá čtečka, sloužící pro zaznamenání více návštěv v průběhu jednoho dne, je umístěna na náměstí v Novém Jičíně přímo u informačního centra.

Účastníkům na webovém portále výzvy (nasvinec.cz) dokonce přidělují ikonky zvířátek podle dosažených počtů výstupů. A to od šneka (1 až 9), přes lenochoda (10 až 19), žábu (50 až 74) psa (200 až 249) až po orla (900 až 999) a geparda (nad 1000) návštěv Svince. „Jednou to někdo zkoušel čtrnáctkrát za den,“ uvádí k tomu Klein.

Letní koupaliště, ilustrační foto.
V Odrách se letos letní koupaliště neotevře. Jaká je jeho budoucnost

Nepřekonatelný je zatím účastník s přezdívkou Vity, který má za celou dobu trvání výzvy na svém kontě již 1371 výstupů. Za zmínku stojí i výkony jistého pana učitele říkajícího si Velká Panda s 1209 výstupy.

Každopádně, kdo se přidá k výzvě a dostane se na Svinec za jeden rok padesátkrát a častěji, dostane od organizátorů projektu pamětní kovovou medaili. „Vyhlašování loňského ročníku chystáme v pondělí 8. dubna od 17 hodin v Café Martin na novojíčínském náměstí. Jste zváni,“ uzavírá naše povídání Jiří Klein.

Jak zaevidovat jeden výstup za den

Z kteréhokoli směru podle své kategorie vystoupat, vyběhnout nebo vyjet na kole (dále jen „vystoupat“) na chatu Svinec a pořídit na snímači otisk prstu. V tuto chvíli je započítán jeden výstup za den. Kdyby účastník v jednom dni znovu vystoupal na Chatu Svinec a pořídil na snímači další otisk, nebude se započítávat, protože není kontrola, že sestoupal do Nového Jičína. Jelikož se den počítá od půlnoci do půlnoci a účastník by toho mohl využít příchodem těsně před půlnocí s pípnutím před půlnocí a následně hned po půlnoci – zakazujeme tento postup. V případě porušení odečteme oba příchody.

Jak zaevidovat více výstupů za den

Z kteréhokoli směru vystoupat na Chatu Svinec a pořídit na snímači otisk.

1. Sestoupat do Nového Jičína a na snímači na budově ICNJ pořídit otisk.

2. Znovu vystoupat na Chatu Svinec a pořídit na snímači otisk. Tímto postupem jsou započítány dva výstupy za den. Pro další výstupy je potřeba vždy opakovat postup podle bodu 2.

3. Správné přečtení otisku je na čtečce signalizováno akusticky a bliknutím zelené diody. Chybné načtení akusticky a červenou diodou. Poslední otisk započtený do jednoho dne musí být pořízený na Chatě Svinec do 23:59 hod.

zdroj: nasvinec.cz