VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchod zaměstnanců pocítí zejména rozpočet

Štramberk - Radnici opustilo hned na začátku nového roku několik zaměstnanců. Důvodem byl interní personální audit, díky kterému chtěl starosta Socha ušetřit deset procent mzdových nákladů.

6.1.2011
SDÍLEJ:

O interním personálním auditu se rozhodlo již na ustavujícím zasedání zastupitelstva.Foto: Deník/Archiv

Do nového roku vstoupil štramberský městský úřad chudší o několik zaměstnanců. Kvůli napjatému rozpočtu se vedení radnice rozhodlo uspořit deset procent mzdových nákladů. Aby nemuselo přistoupit ke snížení platů všech zaměstnanců města, ukončilo na přelomu roku pracovní poměr se čtyřmi lidmi.

„Na ustavujícím zasedání zstupitelstva jsme avizovali, že naší prioritou bude seznámení se s problematikou počtu zaměstnanců úřadu a že ještě do konce roku provedeme jak interní personální audit, tak také inventarizaci majetku,“ uvedl starosta města Štramberk Jan Socha. Inventarizaci má město již hotovou.

Kromě ní už má město za sebou i zmíněný audit. Přestože většina novojičínských měst si k této záležitosti přizvala nějakou renomovanou firmu, ve Štramberku se rozhodli jít vlastní cestou. „Interní personální audit u nás neprováděla firma. Já osobně nejsem na úřadě žádným nováčkem, pracoval jsem zde šestnáct let. Takže jsem si jednoduše pozval tajemníka, abych se seznámil s organizačním řádem,“ nastínil průběh auditu Socha. „Ve vedení jsme poté, společně s místostarostou a tajemníkem, provedli revizi zmíněného řádu,“ doplnil Socha vzápětí. Díky ní se vedení města seznámilo nejen s počtem zaměstnanců města, ale také s náplní jejich práce a skutečností, zda pracovníků není zbytečně moc. Výsledkem auditu bylo rozhodnutí o nevyhnutelném propouštění. Celkem město rozvázalo pracovní poměr se čtyřmi zaměstnanci. Jejich odchod starosta zdůvodnil odmítáním snížení platů. „Jít cestou snížení celkového objemu mezd jsem se rozhodl z toho důvodu, že jsem nechtěl kvalifikovaným pracovníkům snižovat plat,“ potvrdil Socha s tím, že využil takzvaných přirozených odchodů.

Přestože městský úřad opustil například dlouholetý vedoucí oddělení technické správy, odbory se, podle vedení radnice, slučovat nebudou. „Například na tomto odboru jsme situaci vyřešili tím, že jsme bez náhrady pověřili onou funkcí dočasnou podřízenou vedoucího technické správy. Ušetřili jsme tak vlastně jedno místo,“ vysvětlil štramberský starosta. Propouštění se však netýklao jen samotných úředníků. „Byly do něj zahrnuty všechny zaměstnanecké poměry s městem, tedy i sektor kultury, městské policie, technických služeb, úklidové čety a sportovních zařízení,“ upozornil Socha.

Po personálním auditu zbylo z původních třiceti osmi zaměstnanců města pracovníků třicet čtyři. Toto číslo je zatím konečné. Snížení zaměstnanců by se nijak nemělo dotknout fungování města a neměli by jej nijak výrazně pocítit ani samotní obyvatelé města. Tím, kdo propouštění pocítí, je ale městský rozpočet. „Městský rozpočet propouštění pozná. Úspora deseti procent mzdových nákladů totiž bude činit jeden a půl milionu korun k dobru,“ dodal na závěr Socha.

Autor: Jana Hromočuková

6.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení