Ve většině představení byl jednou z ústředních postav Kašpárek, který byl jako jediná loutka na nitích, ostatní byly na drátech, jak stojí v textu, který připravil pro Vlastivědné listy, přílohu Oderského zpravodaje, současný vedoucí souboru Jaroslav Zdražil.

Loutkové divadlo se pod vedením Jana Ivoňáka přestěhovalo do tělocvičny oderského kláštera, koncem sezony, v roce 1949, se ale soubor, ve kterém v těchto prvních letech pracovalo 48 oderských obyvatel, rozpadl. „Jan Ivoňák odstartoval tradici, která se v Odrách udržela dodnes," uvádí Jaroslav Zdražil.

Akce Loutkového divadla Odry v Dělnickém domě v Odrách

so 21. listopadu, 14 hodin – 70 let loutkářství v Odrách
po 23. listopadu, 16 hodin – Generálka – Zimní pohádka
út 24. listopadu, 16 hodin – Premiéra
st 25. listopadu, 16 hodin – Den otevřených dveří
út 1. prosince, 16 hodin – Představení
ne 6. prosince, 10 hodin – Představení – pro předplatné
út 8. prosince, 16 hodin – Představení
ne 13. prosince, 10 hodin – Představení pro veřejnost
út 15. prosince – Představení a Ježíšek

close Členové Loutkového divadla Odry v letošním roce. zoom_in

Členové Loutkového divadla Odry v letošním roce. foto: Jindra Kunc

Duší divadla byl Jiří Mateiciuc

close . zoom_in Psal se rok 1950 a oderští loutkáři vstoupili do nové etapy. Koncem ledna se stal vedoucím souboru Jiří Mateiciuc, pod jehož vedením sehrál soubor v prostorách tehdejšího kláštera (dnešní Pedagogické školy a zdravotnické školy svaté Anežky České v Odrách – pozn. redakce) čtrnáct představení za rok a půl.

Jenže na podzim roku 1951 soubor musel klášter opustit, a tak se přesunul do propůjčeného sálu hotelu Jelen na náměstí. „Sehrál ještě několik představení, ale vzhledem k tomu, že neměl potřebné zázemí, nadšení ochabovalo. K tomu se přidružila smutná skutečnost, že před vinobraním, bez vědomí loutkářů, bylo jejich vybavení rozebráno a vyhozeno na dvůr.

Z velké části bylo zničeno a dalo velkou námahu je obnovit. V té době soubor pracoval s dvanácti stálými členy," uvádí ve své práci o oderském loutkovém divadle jeho současný vedoucí Jaroslav Zdražil.

Loutkáři dostali možnost hrát ve velkém sále Dělnického domu a mezitím připravovali loutkové divadlo v oderském zámku. Tam také 20. listopadu 1955 zahájili představením Zlatovláska od Josefa Kainara. Jenže slibně se rozvíjející činnost souboru přerušil požár zámku 17. ledna 1964.

Oheň zničil prakticky veškeré vybavení včetně loutek a také rekvizity pro černé divadlo, které měl Jiří Mateiciuc připravené jako novinku pro další sezonu. „I přes tuto velkou ránu osudu se Jiří Mateiciuc nevzdal a po zhotovení skládací scény vytvořil podmínky, i když provizorní, pro pokračování," řekl Jaroslav Zdražil.

Soubor začal hrát v předsálí v Dělnickém domě, ale prostory byly nevyhovující, a tak v roce 1967 po odehrání Perníkové chaloupky divadlo skončilo.

Přerušení činnosti trvalo do podzimu 1976. „Jiří Mateiciuc svolal oderské loutkáře a zahájil přípravu hry Tři medvíďata pro slavnosti otevření scény loutkového divadla v rekonstruovaném Dělnickém domě," doplnil Jaroslav Zdražil.

Před zahájením podzimní části této sezony Jiří Mateiciuc tragicky zemřel.

„On byl skutečná vůdčí postava loutkového divadla. Řekl, co se bude hrát, a my jsme za čtrnáct dnů přišli a scéna byla hotová, loutky byly hotové, to šila jeho manželka. Oba tu první hru technicky připravili. Tak to fungovalo. Jenže přišel ten den – říkalo se, že něco opravoval na půdě Dělnického domu. Zřejmě tam šlápnul na nějaké špatné místo a propadl se stropem přímo do sálu, do židlí. Ta zranění, která utrpěl, byla moc vážná a nepřežil je," přiblížil konec jedné etapy oderského loutkového divadla Jan Křižák, který vedl soubor s přestávkami 26 let.

close . zoom_in

Takto to vypadalo na představeních Loutkového divadla Odry v době, kdy ještě působilo v oderském zámku. foto: archiv Loutkového divadla Odry

Nová éra souboru ve zkratce

>> 1977 – v září se stává novým vedoucím souboru Jaroslav Zdražil, v prosinci zahajuje premiéra maňáskové hry O pejskovi a kočičce. Osm představení zhlédlo 769 diváků.
>> 80. léta – soubor pravidelně nacvičuje a uvádí minimálně dvě hry za sezonu, účastní se přehlídek loutkářských souborů okresu Nový Jičín.

>> 1982 – v listopadu nastoupil Jaroslav Zdražil do funkce ředitele Závodního klubu Optimit Odry a předal vedení loutkářského souboru Janu Křižákovi. Soubor každou sezonu připravoval dvě až tři představení.
>> 1999 – ke konci roku Jan Křižák skončil ve funkci ředitele Závodního klubu Optimit Odry a také jako vedoucí loutkářského souboru. Vedení souboru se ujali Josef Strnad a Ladislav Skýva. Soubor v tomto období nepřipravil žádné představení, a tak byla jeho činnost ukončena.

>> 2005 – ředitelka Dělnického domu Ivana Sochorová iniciovala prostřednictvím Jana Křižáka setkání loutkářů z osmdesátých a devadesátých let. Na tomto setkání se skupina loutkářů rozhodla obnovit činnost. Stalo se tak 22. listopadu obnovenou premiérou hry O pejskovi a kočičce. Vedoucím souboru byl Jan Křižák.
>> 2008 – na jaře připravil soubor loutkovou hru podle knížky Jiřího Kahouna Příhody včelích medvídků v režii Jaroslava Zdražila. Poprvé v této hře byly využity nová otočná scéna a otočná boční vykrytí, a tak během hry loutky přecházely do jiných obrazů bez zatažení opony.

>> 2014 – po ukončení jarní části sezony se Jan Křižák vzdal vedení loutkářského souboru a předal vedení Jaroslavu Zdražilovi.
>> 2015 – soubor má za sebou dvě jarní premiéry a chystá se na oslavy 70 let existence.