Bod s názvem Změna názvu veřejného prostranství vyvolal mezi zastupiteli, již se v Odrách sešli ve středu 17. prosince, rozsáhlou diskusi. Podle předloženého návrhu by se měl přejmenovat park v centru města. Dostat by měl jméno, které je u všech tamních obyvatel už pár let zažité.

„Využívaný název „zámecký park" není oficiálním názvem tohoto veřejného prostranství. Oficiální název je park 7. května," vysvětlila důvod změny Alena Buczková, vedoucí odboru kultury a školství. Při vchodu do parku byla kdysi umístněna i pamětní deska. Tu však někdo před několika lety ukradl.

Zámecký park

„Přemýšleli jsme nad tím, že bychom tam umístili novou pamětní desku, a přišli jsme na to, že by bylo vhodné, vzhledem k rekonstrukci, změnit název parku na běžně užívaný název, Zámecký park," řekla dále Alena Buczková. Zastupitelé pak vybírali konkrétní podobu pamětní desky, jež bude označovat vstup do parku.

Nakonec se shodli na tom, že u jednoho ze vstupů bude první z navrhovaných cedulí a u dalšího vstupu do parku pak bude deska s druhým návrhem. Kromě označení Zámecký park na ní bude vyobrazen bývalý oderský zámek, na každé z desek však bude znázorněn v jiné podobě.

„Desky nebudou u všech vchodů. Tři desky v jednom parku už je moc. U obchodního domu by měl vzniknout nějaký informační panel s fotografiemi, ale ne pamětní deska," uvedla vedoucí odboru, s tím, že pořízení jedné desky by mělo stát asi patnáct tisíc korun. O tom, kde přesně budou obě pamětní desky umístěny, však nakonec rozhodne rada města.

Park u Odry

Když už se bude přejmenovávat jeden park, navrhl zastupitel Ivan Žárský (KSČM), aby byl přejmenován ještě další park. „Aby se to dotáhlo do konce, tak bychom za náš klub doporučovali, pokud se změní název na Zámecký park, tak aby stávající název Park 7. května byl oficiálně přemístěn k památníku padlých," nastínil návrh zastupitel a pokračoval: „Kdybychom to nechali v této podobě, tak bychom se odstřihli od významné části historie, a to je osvobození naší vlasti."

V parku by se rovněž nacházela i cedule s jeho oficiálním názvem. „Chceme zachovat nedílnou součást naší historie," nechal se slyšet Ivan Žárský.

Na to reagovala Alena Buczková: „To není, že bychom se zřekli části naší historie, ale osvobození města připomíná park u řeky Odry, kde je umístěn památník padlých. Tento park není nijak oficiálně pojmenován. Není problém ho oficiálně pojmenovat." Protože se však jedná o zásadní rozhodnutí, vedoucí odboru navrhla, aby se tento bod odsunul na příští zasedání.

Zastupitelé rozhodnou v lednu

„Pojmenování veřejného prostranství je vážné rozhodnutí. Navrhuji, abychom do příštího zastupitelstva nachystali návrh, který byste si měli možnost rozmyslet, protože toto prostranství bývá nazýváno různě park padlých, park osvobození, park 7. května, park revolucionářů," doporučila Alena Buczková.

Starosta města Libor Helis (Změna pro Odersko 2020) by rovněž kvitoval, kdyby se tento bod odsunul na leden, s čímž nakonec souhlasil i Ivan Žárský. „Poprosil bych odbor kultury a školství, aby připravil i nějaký projekt na rekonstrukci památníku padlých, že bychom to spojili, ať nám neutíká čas, protože květen se blíží," dodal zastupitel.