Záchrana sedmi uvízlých osob na hladině vodní nádrže, stavění ochranných hrází z pytlů naplněných pískem i zasedání krizového štábu. Takový scénář mělo pondělní cvičení složek Integrovaného záchranného systému, zaměřené na přívalové povodně a odstraňování jejich následků.

„Větších taktických cvičení na vodě, do kterých by bylo zapojeno více jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, policie, ať už městská či státní, a také zdravotnická záchranná služba, je poskrovnu. Takže jsme rádi, že tady můžeme takhle cvičit," uvedl během včerejšího cvičení Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.

Celé taktické cvičení, které bylo rozděleno do tří samostatných částí, bylo zahájeno po 9. hodině ranní u vodní nádrže Vítovka, kam byly postupně povolány tři jednotky hasičů, a to profesionálové z Nového Jičína a Bílovce i jejich dobrovolní kolegové z nedalekých Oder. Ti si měli možnost vyzkoušet tři různé způsoby záchrany tonoucích, ve které se pro tentokrát proměnili učenci z hasičského Školního a výcvikového zařízení Frýdek-Místek. Některé figuranty zachraňovali hasiči ze svých člunů s motorovým či ručním pohonem, jiné zase pomocí nafukovacích záchranných saní anebo přitažením za lano až ke břehu. Zachránění jedinci poté skončili zabalení v dekách na nosítkách a v rukou přivolaných zdravotníků.

O hodinu později se záchranné jednotky přesunuly o pár kilometrů dále, na prostranství před Obecní úřad v Jakubčovicích nad Odrou, kterému patřila další část cvičení. Ta byla zaměřená na výstavbu ochranných hrází pomocí pytlů s pískem a zapojily se do ní i další dobrovolné jednotky, přijeli například hasiči ze Slatiny nebo místních částí Oder. Na programu měli nejen jednoduché stavění pytlů v jedné řadě, ale i dvouřadé do větší výšky či kombinované, přičemž nechyběla ani ukázka zabezpečení dveří zdejší hasičské zbrojnice před velkou vodou.

ZASEDL I ODERSKÝ KRIZOVÝ ŠTÁB

Při svém počínání je mimo jiné sledovali také členové stálé pracovní skupiny oderského krizového štábu, již dopoledne cvičili na radnici v Odrách.

„Členům krizového štábu hasiči ukázali moderní čluny a další vybavení hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, potřebné pro záchranu osob při povodních a na hladině, a také nouzové ubytování pro evakuované osoby, které vytvořili pomocí nafukovacích lehátek z obřadní síně na zdejší radnici," doplnil mluvčí hasičů.

Cvičení záchranných složek si pochvalovala také starostka Jakubčovic nad Odrou Zdeňka Ambrožová.

„Jsem ráda, že se takováto cvičení dělají, protože člověk alespoň zjistí, co všechno je k tomu třeba, protože se s tím nesetkává až tak běžně," řekla Novojičínskému deníku starostka obce. Podle ní se obcí prohnala jedna z větších povodní před téměř dvaceti lety, v roce 1997.