Na programu jednání zastupitelstva Oder se objevil také bod, ve kterém měli zastupitelé schválit, či smést ze stolu, návrh na navýšení počtu strážníků městské policie na 6+1, tedy šest strážníků a jeden velitel. Městská policie by si tak polepšila o dva nové členy sboru a zefektivnila své služby. Zastupitelé dostali na stůl také možnost, navýšit stávající počet až o čtyři, tedy na stav 8+1. Rada města však doporučila zastupitelstvu schválit nejprve nižší počet, a v budoucnu jej případně zvýšit.

V sázce je také dotace na kamery

Daniel Rýdel, velitel Městské policie Odry, odůvodnil návrh tím, že obyvatelé i pracovníci úřadu mají o služby strážníků velký zájem. Nynější personální stav městské policie ale neumožňuje poskytnout v pomoc či spolupráci v plné míře. „Stav šest plus jedna nám samozřejmě pomůže, ale neřeší to situaci. Nemůžeme ani tak sloužit plných čtyřiadvacet hodin denně. Do budoucna je třeba zohlednit také jednu ze zásad ministerstva vnitra, kde mají Odry zažádáno o městský kamerový systém, a to, že by ten systém měl být nepřetržitě sledován,“ upozornil zastupitele Rýdel s tím, že podobnou situaci zažili i zástupci Frenštátu pod Radhoštěm. Také tam se rozhodovalo o rozšiřování městské policie a zřizení kamerového systému. „Nakonec do toho šli. Je tam deset strážníků a dotaci na kamery dostali. Pokud ten stav nenavýšíme, nemáme šanci na dotaci dosáhnout,“ uzavřel velitel.

Postupně budeme počet zvyšovat

Na jeho slova krátce zareagoval starosta Pavel Matůšů (KDU-ČSL), který nastínil, že by město přivítalo navýšení strážníků na 8+1, bohužel, vše se týká peněz. „Myslíme si, že ten příští rok se promítne z hlediska finančního krytí. Máme spoustu rozpracovaných akcí a tak dále. Spíše bychom chtěli jít postupnou cestou než skokově. Dopad na rozpočet to určitě je a víme, že ke stavu osmi strážníků dojdeme, ale pro příští rok se toho trochu obávám vzhledem k našim finančním možnostem. Proto jsme přibrzdili,“ vysvětlil Matůšů.

Na otázku financování navázala zastupitelka Ludmila Hrachovcová (ČSSD). Předložila protinávrh, kterým by schválení navýšení strážníků posunula o půl roku. „Já bych navrhovala, vzhledem k tomu, co nás čeká příští rok, abychom rozhodnutí posílit městskou policii, odložili, protože nevím, jestli na to skutečně budou peníze. Na jedné straně jsme v rozpočtu snížili všechno, co se dalo, na druhou stranu ani nevíme, jestli třeba se nebudou snižovat stavy pracovníků,“ zdůraznila zastupitelka. Její protinávrh však většinovou podporu přítomných nedostal.

Na občasnou nedostupnost strážníků během dne upozornil předseda osadního výboru Dobešov Rudolf Hluchník. „Mám informace od občanů, že se nedá městské policii dovolat na telefony, které mají uvedené například na autě. Bylo by dobré, kdyby se to spravilo a hovor byl by přesměrován alespoň na velitele,“ pronesl Hluchník. Velitel Rýdel vysvětlil, že služební telefony jsou aktivní pouze po dobu služby. „Pokud strážníci neslouží, telefony se vypínají. Samozřejmě, můžu to přesměrovat na sebe, ale já také nejsem zdejší a možná nebudu moci zareagovat a pomoci,“ vysvětlil Rýdel.

Starosta poté nechal hlasovat o návrhu navýšení počtu strážníků. Zastupitelstvo návrh schválilo.