Vlhko a mráz jsou ideální kombinací pro tvorbu námrazy na listech vrtulí větrných elektráren. Dvě dvoumegawattové, které stojí ve Veselí, místní části Oder, nedaleko spojovací cesty mezi Veselím a Dobešovem, další místní částí Oder, tak uněkterých místních obyvatel mohou vyvolat obavy, že se stanou zdrojem nekontrolovatelně odlétávajících kusů ledu do okolí.

„Zatím jsem o žádném takovém případu neslyšel, ale všiml jsem si, že to teď vzimě občas stojí a vrtule se netočí,“ uvedl Pavel Antoňů, který na devadesátimetrové stožáry vidí zDobešova.

Provozovatel elektráren, brněnská společnost Eldaco o případném riziku ví, a nepodceňuje jej. „Je to záležitost, na kterou se musí dávat pozor,“ připustila předsedkyně představenstva společnosti Iva Šťastná. „Elektrárny mají antivibrační čidla a pokud se na lopatkách objeví určitá vrstva, která jde přes normu, systém provoz zablokuje,“ vysvětlila a dodala, že lze svysokou pravděpodobností vyloučit, že by ve Veselí nějaký kus ledu odlétl tak, aby ohrožoval okolí. Vpřípadě velké námrazy totiž obsluha spouští jednotlivé lopatky směrem kzemi a případná odstraněná námraza ztohoto listu pak padá podél tubusu kjeho základně. „Úsek vokolí elektrárny je pro jistou označený cedulemi upozorňujícími na možnost padající námrazy,“ uzavřela.

Elektrárny ve Veselí spustily provoz loni vlednu. Když se objevil další investor, který chtěl realizovat projekt Větrný park Veselí – Dobešov, který měl mít čtrnáct asi 150 metrů vysokých elektráren, zvedla se zejména vokolí Veselí velká vlna odporu. Snahy o výstavbu těchto elektráren lidé zaznamenali i vjiných kopcovitých částech Oderska.