VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odmítli dotaci na cyklostezku

Studénka - Město Studénka odmítlo dotaci na novou cyklostezku. Regionální rada Moravskoslezsko se sice rozhodla městu město finančně podpořit v rekonstrukci místní cyklostezky, přislíbené peníze by však na práce zdaleka nestačily.

13.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Vít Šimánek

O podporu realizace akce Cyklistická stezka Studénka Nová Horka požádalo město Studénka Regionální radu Moravskoslezsko v listopadu loňského roku. V rámci projektu měla vzniknout podél komunikace číslo II/464 nová cyklistická stezka. „Ta se měla v budoucnu stát spojnicí mezi obcí Mošnov a městem Bílovec,“ uvedl starosta města Studénka Ladislav Honusek.

Přestože obyvatelé Studénky nápad uvítali, vše nasvědčuje tomu, že si na budoucí důležitou spojnici nějaký čas počkají. Město totiž získanou dotaci odmítlo. „Mělo se jednat o cyklostezku rozdělenou na dvě části. Jednak měla mít úplně novou část o délce zhruba sedm set sedmdesát metrů, a pak taky část zrekonstruovanou, měřící necelých pět set metrů,“ vysvětlil Honusek s tím, že dohromady měla vzniknout pro cyklisty a bruslaře bezpečná trasa o délce 1260 metrů.

Kamenem úrazu se tak jako i u jiných projektů staly finance. Celkové náklady na výstavbu stezky byly vypočteny na částku 13,5 milionu. Rada se ale městu rozhodla poskytnout podporu „jen“ ve výši něco málo přes tři miliony. Žádosti totiž zohledňovaly skutečnost, zda se jedná o zcela nový projekt nebo jestli jde o rekonstrukci. „Museli jsme přiznat, že část cyklostezky by nebyla úplně nová, ale zrekonstruovaná. Ačkoliv jsme se to snažili nějak vyřešit, odevzdávali jsme k žádosti projektovou dokumentaci, která byla vypracovaná již před dvěma lety a tento projekt na ni navazoval. A v té vše uvedeno bylo,“ uvedl studénecký starosta.

Zastupitelé, kterým bylo odmítnutí dotace předloženo ke schválení, měli na věc spoustu dotazů. Za všechny to shrnula studénecká zastupitelka Ludmila Palatková. „Chápu věc správně, že dotace bude přidělena pouze na něco nového, a ne na nějakou rekonstrukci? Není tedy možné, že bylo špatným způsobem požádáno? Myslím to tak, jestli není zásadní neúspěch podmíněn tím, že jsme naši žádost špatně formulovali?“ obrátila se zastupitelka na starostu. „Není problém ve formulaci nebo v tom, co jsme odevzdali. Projektová dokumentace se musela odevzdat celá, a tudíž z ní bylo jasné to, že část cyklostezky by se zrekonstruovala, ne nově postavila,“ odpověděl starosta. Vedoucí stavebního úřadu Jan Marák starostova slova vzápětí podložil dalšími argumenty: „Problém je v technickém řešení, protože jediná schůdná cesta je vést cyklostezku po úbočí komunikace, tedy ve svahu. Tím se náklady dostáváme ne na tři tisíce na běžný metr, požadované radou, ale na třináct tisíc. A toto je ten hlavní problém.“

Přestože dotaci město nakonec odmítlo, projekt cyklostezky tím nepadá definitivně pod stůl. „Projekt nezakládáme do šuplíku, našli jsme dva způsoby řešení. Ten první je, že chceme tuto akci zařadit do projektu počítajícího s rekonstrukcí okolí nádraží. Pokud by se toto nepodařilo, pak máme ještě variantu požádat o dotaci státní fond dopravy . Ten tyto projekty více zohledňuje a výše dotace by měla být poměrně vyšší,“ dodal Honusek.

Autor: Jana Hromočuková

13.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení