Místo letošních 480 korun v příštím roce zaplatí domácnosti ve Frenštátě pod Radhoštěm za likvidaci odpadů na osobu o 20 korun více. Město se vrátí k původní pětistovce, kterou každá domácnost platila již v předchozím roce.

I přestože se občané Frenštátu naučili lépe třídit odpad, o čemž svědčí osmé místo v krajské soutěži o keramickou popelnici, poplatky porostou. Také Tom Káňa (Naše Beskydy), radní, který byl loni pro snížení, se letos přiklonil k částce vyšší. Odůvodnil to tím, že se snížením poplatku zvýšily náklady města na odvoz zhruba o 230 tisíc a navíc podražilo skládkovné o 180 tisíc korun. „To, že obecně cena za skládkovné stoupá nahoru, způsobuje to, že se cena musí vrátit na pět set korun. Myslím si, že město není v situaci, kdy by si mohlo dovolit letošní cenu, přestože by to bylo určitě nejlepší,“ řekl Tom Káňa.

Moc optimistický nebyl v poplatcích za odpad ani starosta města Stanislav Hrabovský (Naše Beskydy). „Bude hůř. Na finanční konferenci v Praze jsme byli informování, že se připravuje určení ceny skládkovného na trojnásobek současných stavů. To znamená, že pak už nebudeme hrát o pět set korun, ale možná o patnáct set korun,“ poukázal.

Diskuzi doprovázely také otázky, zda snížení poplatku přispělo k lepšímu třídění odpadu ze strany obyvatel. „Žádné analýzy jsem nedělal. Podle mého názoru to motivační smysl mělo,“ podotkl Káňa. To potvrdil také Petr Vašíček, ekolog z Městského úřadu ve Frenštátě. „Separace se v našem městě pomaličku lepší,“ řekl.