Tradičně nejdříve se k hranici prvního stupně povodňové pohotovosti dostala Odra v Bartošovicích. Výšku 350 centimetrů překonala již ve čtvrtek 5. března ve 13.00 hodin, o 24 hodin později již byla na úrovni 382 centimetrů. „Ta velká voda se týká hlavně toku Odry v dolní části obce. Osídlená část obce není v nebezpečí. Uvidíme, jak to bude pokračovat, ale ono se to vždycky vylije na ty louky u Studénky a je okamžitý pokles,“ uvedla starostka Bartošovic Kateřina Křenková.

Poměrně v klidu zůstával rovněž Pavel Matůšů, starosta Oder, kde hladina Odry dosáhla I. stupně pohotovosti, jenž je na 200 centimetrech, ve čtvrtek v 9.00 hodin. Kolem poledne již ale byla o centimetr níže. „Objeli jsme to ráno a i v Loučkách, kde se to vylívá, chybělo ještě dvacet až třicet centimetrů. Kritická místa jsme si objeli, česla jsme vyčistili, takže si myslím, že to bude v klidu,“ sdělil Matůšů, jenž připustil, že situaci by mohl zkomplikovat déšť.

Méně v klidu již byl starosta Studénky Ladislav Honusek. Jak se zmínila starostka Bartošovic Křenková, když je v Odře moc vody, vylije se na louky u Studénky. Jenže mezi nimi vede cesta, která je v současné době jedinou příjezdovou do Studénky ve směru od Příbora. Druhá cesta je totiž uzavřená kvůli rekonstrukci mostu přes železniční koridor. „Už jsem tam poslal strážníky. Zatím je to tak na hraně, ale voda se tlačí spodem. Na silnici to ještě nejde,“ řekl Honusek ve čtvrtek dopoledne. „Až to půjde přes tu silnici, tak bude Studénka uzavřená,“ konstatoval.

Předpověď počasí na zbytek včerejšího dne a víkend nevypadala příliš příznivě. „Na severu Moravy a na Novojičínsku očekáváme příchod deště od jihu a jihovýchodu. Postupně by to mělo být na celém území. S menšími přestávkami to může vytrvat až do neděle,“ upřesnil pracovník hydrometeorologické stanice v Ostravě-Porubě a dodal, že ve vyšších polohách by déšť mohl přejít ve sněžení. „Nepředpokládáme ale, že by déšť měl na tomto území nějak výrazným způsobem zvednout hladiny toků,“ uklidnil.