„Ta situace je tady už hodně kritická. Po deváté hodině večer aby člověk přemýšlel, kudy má chodit," popsal své vnímání současné situace v Odrách muž, jenž si z pochopitelných důvodů nepřeje uvést své jméno. On sám se stal také málem obětí napadení, ale podařilo se mu utéct. „Jsou to vesměs pořád ti samí cikáni," dodal a připomněl případ z poloviny letošního července, kdy jel muž v autě po Potoční ulici v Odrách.

„Oni se motali po cestě, řidič jim řekl, ať uhnou, oni na něho začali pokřikovat. Tak vystoupil z auta a hned dostal ránu. Tyčkou ho pak vzali přes nos a přes žebra. Ještě mu poničili auto," řekl muž. Událost potvrdil i novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes. „Došlo tam k napadení v souvislosti s okřiknutím v silničním provozu, byla tam škoda na vozidle, je tam více podezřelých osob. Prošetřuje to kriminálka," řekl Petr Gřes s tím, že jeden z účastníků byl mladistvý.

Od září se oderští policisté zabývají dalšími případy, které kvalifikují jako ublížení na zdraví a výtržnictví. Většina z nich se odehrála v centru Oder. U prvního zasahovali na místě oderští policisté i městští strážníci. „Osmadvacetiletý muž na Masarykově náměstí v Odrách, v jednom z místních barů, měl opakovaně fyzicky napadat pětadvacetiletého hosta kopy a údery pěstmi. Útoky ustaly, až když další hosté vyvedli poškozeného ven. Hlavní aktér byl na místě zadržen a umístěn na protialkoholní záchytnou stanici," uvedl policejní mluvčí Petr Gřes.

Proti dalšímu agresivnímu, tentokrát dvacetiletému mladíkovi zasahovali městští strážníci v souvislosti s rušením nočního klidu v Okružní ulici. „Jeho jednání je prověřováno s podezřením ze spáchání přečinu vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, jelikož opakovaně neuposlechl výzev zakročujících strážníků a pokračoval ve verbálních i neverbálních útocích vůči nim," upřesnil Petr Gřes.

Několik poškozených osob je v případě dodatečného oznámení o nebezpečném vyhrožování. Šestadvacetiletý muž, jenž se již trvale v Odrách nezdržuje, je podezřelý z přečinu nebezpečného vyhrožování a výtržnictví.

„Protiprávního jednání se měl muž dopustit na Nádražní ulici v Odrách v časných ranních hodinách v soukromých prostorech. Po vstupu do místnosti začal převracet stoly, přítomným slovně vyhrožoval fyzickou likvidací a následně proti nim fyzicky zaútočil. Někteří z přítomných utrpěli zranění. Podle vyjádření poškozených se nebyli jeho agresivitě schopni bránit," sdělil policejní mluvčí s tím, že přesný průběh oznámení a okolností na místě samém je předmětem pokračujícího vyšetřování.

Dalšího fyzického napadení v baru na Masarykově náměstí se dopustili dva útočníci ve věku 21 a 24 let, jejichž totožnost již policisté znají. Podle dvou čtyřiadvacetiletých napadených bylo útočníků více.

„Fyzickými ataky útočníci způsobili napadeným zranění v oblasti hlavy a zbytku těla. Také u tohoto případu je nutné důkladné zjištění skutečného průběhu okolností k určení druhu trestní kvalifikace a výši trestu," doplnil Petr Gřes. Mezi obyvateli Oder se hovoří o tom, že skupina, která mladíky napadla, byla až osmičlenná.

ZVÝŠÍ SE DOHLED VE MĚSTĚ

Policejní mluvčí ujišťuje, že každé oznámení policisté důkladně prověřují a aktéři těchto napadení mohou očekávat náležité tresty.

K situaci v Odrách se veřejně vyjádřil rovněž starosta Oder Libor Helis. „Vedení města se situací intenzivně zabývá. Jednali jsme se zástupci Policie ČR a hledáme řešení, jak podobným věcem zabránit," uvedl starosta Oder a dodal, že někdy vyšetřování komplikuje skutečnost, že události nebyly nahlášené bezprostředně poté, co k nim došlo. „V této souvislosti žádám občany, aby, pokud jsou svědky takových případů, neváhali a ihned kontaktovali městskou policii nebo Policii ČR," pokračoval Libor Helis.

Starosta ubezpečuje obyvatele Oder, že jejich bezpečnost je jednou z priorit vedení města. „Zvýšeným dohledem se budeme snažit situaci uklidnit," sdělil mimo jiné starosta Oder.