Den plný soubojů a ukázek kejklířského umění začal již v deset hodin dopoledne, a to poklidnou naučnou vycházkou po Odrách. Po obědě ale bylo všechno jinak. Již ve dvě hodiny odpoledne se proti sobě postavily jednotky husitů a měšťanů, které zdatně podporovali křižáci. Oficiální úvod Historického dne Oder totiž již tradičně patří bitvě dvou oderských škol, které představují zmíněné bojovníky. Nejprve budete soutěžit ve třech disciplínách po jednotlivcích,“ nastínil organizátor Tomáš Mateiciuc.

V chůzi na chůdách, kutálení obruče a souboji s popožroutem byli vždy úspěšnější husité a měli našlápnuto na celkové vítězství. To se jim podařilo, když i přes početní oslabení zdolali měšťany s křižáky v hromadné bitvě. Meče naštěstí nahradily balonky. Odměnou vítězi byl obrovský dort. Poté již průvod zbrojnošů, tanečníků, divadelníků i prostých měšťanů vyrazil k radnici s žádostí o zapůjčení erbu a tím i celého města na jeden den k šermířským radovánkám.

„Pokud nám jej vydáte, budeme město celý den chránit a místní občany bavit. Za to vás znovu opět zvolí,“ promluvil k radnímu Zdeňkovi Mateiciucovi vůdce průvodu, jímž nebyl nikdo jiný než organizátor akce a syn zmíněného radního Tomáš. „Jenže já už nechci být zvolen,“ opáčil radní, jenž se nemínil vzdát erbu, ani pod pohrůžkou násilí. Přesvědčily jej až ukázky umění a kumštu. „Dobře tak já vám to teda půjčím,“ pronesl radní Mateiciuc, čímž dal pokyn k zahájení programu, který musel uspokojit i přes chladné počasí každého, kdo do parku zavítal.