VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odry: Privatizovat se nakonec bude, ale ne všechno

Privatizovat další obecní byty? A pokud ano, tak v jakém rozsahu? Oderští zastupitelé věnovali této otázce nedávno poměrně dlouhou dobu. Privatizovat se nakonec bude, ale ne všechno.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Mnohá města mají již privatizaci obecních bytů za sebou, jiná v ní více či méně úspěšně pokračují, další se na ni teprve chystají. V Odrách se tímto tématem tamní zastupitelé zabývali na sklonku loňského roku.

Před spuštěním privatizace vlastnilo město 767 bytů, do loňského listopadu se mu podařilo prodat 355 bytů. Odry tak nyní vlastní ještě 412 bytů. „V roce 2010 jsme prodali tři byty, v roce 2011 jeden byt, v roce 2012 pět bytů a v roce 2013 už 21 bytů. Nasvědčuje to tomu, že zájem o odkup bytů je," objasnil situaci starosta Oder Pavel Matůšů s tím, že by doporučoval, aby zastupitelé schválili pokračování privatizace tak, jak bylo navrženo, a to i přesto, že s ní některé výbory nesouhlasily.

„Finanční výbor sice doporučil neprivatizovat, ale záleží na vás," uvedla třeba Martina Paprskářová, vedoucí finančního odboru. Zastupitel Vítězslav Korytář s privatizací naopak souhlasil, ale požadoval, aby bylo vše v pořádku a řádně ošetřeno.

Privatizace by se však netýkala všech obecních bytů. „Pokračovala by v těch domech, kde nejsou žádné spory či problémy a kde jsou v pořádku všechny legislativní věci," poznamenal dále Pavel Matůšů. Město z ní prozatím vyřadilo byty v ulicích Radniční, 1. máje a Kostelní, kde se vyskytly nějaké nejasnosti, jež se musí nejprve vyřešit.

Je však o byty zájem i dnes? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. „Situace není z hlediska prodeje úplně jednoduchá. Volné byty prodáváme obálkovou metodou, avšak několik bytů se nám takto v poslední době prodat nepodařilo," konstatoval oderský starosta, jenž se poté vyslovil pro to, aby město neprodávalo volné byty obálkovou metodou, ale zaměřilo se spíše na prodej bytů, ve kterých již bydlí nájemníci, jež mají zájem si daný byt odkoupit.

Dobré zkušenosti

Případná privatizace by měla své nesporné výhody. Byty, respektive celé bytové domy, jež byly odprodány do soukromého vlastnictví, totiž mnohdy prošly rekonstrukcí. Zlepšil se jejich stav a i jejich okolí nyní vypadá lépe. „Ať už to bylo na sídlišti Pod Lesem nebo na sídlišti Míru, každý tu změnu musí vidět," uvedl dále starosta. Další výhodou prodeje městských bytů je nemalý příjem do rozpočtu města, který vloni činil asi šest milionů korun. Nakonec se zastupitelé shodli na tom, že město bude pokračovat v přípravě privatizace bytů v několika lokalitách Oder.

Avšak Odry nejsou jediným městem, které se stavem svého bytového fondu zabývá. Privatizaci fondu vloni řešili i zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm. Město vlastní tisícovku bytů, což je podle některých zbytečně hodně. Zastupitelé se zde tímto bodem budou ještě zabývat, předběžně se však shodli, že část bytů prodají.

Autor: Redakce

22.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení