Organizátor, agentura Bison & Rose ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, zahrnul do soutěže 205 měst České republiky, která mají samostatnou působnost, a 22 pražských obvodů, které hodnotil samostatně. V Moravskoslezském kraji bylo v hodnocení 22 měst, z nich pět bylo z Novojičínska, a právě Odry se umístily na druhém místě, za vítěznou Opavou. Šestou příčku obsadil Nový Jičín, jedenáctou Bílovec, čtrnáctou Frenštát pod Radhoštěm a patnáctou Kopřivnice. „Bylo to nečekané překvapení i pro mě, ale nedokáži posoudit, nakolik je to objektivní,“ uvedl starosta Oder Pavel Matůšů, jenž obdržel v úterý 20. května za skvělé umístění města ocenění.

Sám netušil, podle jakých kritérií organizátor soutěže přesně postupoval. „Dělali si všechno sami. Vím jen, že se zajímali o to, jak radnice dokáže rychle reagovat, nebo třeba o to, kolik máme míst ve školkách,“ pokračoval Matůšů.

Organizátor posuzoval šest oblastí. První bylo podnikatelské prostředí v hodnocené oblasti, druhou kvalita lokality, třetí pracovní trh ve městě. Čtvrtým kritériem byla kvalita veřejné správy, pátým cenové podmínky a šestým průzkum mezi podnikateli, jak jsou spokojeni s podnikatelským prostředím ve městě, s cenami či prací úřadů. Odry se sice ani v jedné kategorii neumístily jako nejlepší, ale stejně tak nebyly ani jednou na chvostu, a vesměs skončily spíše lépe.

„Skutečnost, že podnikatelé dostanou do ruky určitý návod, jak vstřícné či nepružné jsou konkrétní radnice, velmi vítáme. Je na čase si uvědomit, že regiony a obce významně dotvářejí podnikatelské prostředí a mohou chuť do podnikání značně ztrpčit nebo na druhou stranu jej i zpříjemnit,“ komentoval výsledky viceprezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

„Myslím si, že to může být cenný zdroj pro komplexní a objektivní srovnání. V každém případě mě to hodně potěšilo,“ dodal Matůšů. Momentálně v Odrách existuje lokalita Mayerhof, vhodná spíše k podnikání v lehčích průmyslových oblastech. Funkční průmyslovou zónu mají Odry v areálu bývalého zemědělského družstva. „V současné době jednáme se společností Semperflex,“ uzavřel Matůšů.