Kam s nimi? Tuto otázku si v průběhu svého posledního zasedání položili oderští zastupitelé několikrát. Řeč je o bezdomovcích, kteří se dlouhodobě zdržují u řeky Odry, v blízkosti tamního autobusového nádraží. Pomyslnou poslední kapkou byla stížnost okolních obyvatel na zápach, hluk, černou skládku a přebývání osob v dané lokalitě.

„Řešila se konkrétní stížnost, ale rada města se tímto problémem zabývá samozřejmě již delší dobu. Řešíme to, ve spolupráci s městskou policií, v průběhu celého roku," obeznámil zastupitele se situací starosta města Pavel Matůšů. Až nyní se však tato složitá situace začala řešit viditelně. Prostor u Odry nechalo město, prostřednictvím městské policie, vyklidit a uklidit, jenže neuplynulo ani pár dní a u Odry to vypadalo, jako by žádný úklid neproběhl.

Lidé je podporují

„Jsou zpátky a zase si tam dotáhli nějaké věci. Jsou totiž občané, kteří je podporují, jak finančně, tak i materiálně. Těžko půjdou někam jinam. My je vytlačíme, ale oni budou za chvíli zpátky," konstatoval Sebastián Flajšer, zastupující velitel městské policie.

Odry nejsou jediným místem, kde lidé bez domova žijí, ale jinde nejsou tak na očích. Skutečných bezdomovců sice v Odrách moc není, podle starosty se jedná o tři místní osoby, problém je však někde jinde. „Máme tady ty „své", kteří takhle žijí trvale, ale je tady spousta návštěvníků, kteří nejsou Oderáci. Chodí k nim přes den, vyhledávají jejich společnost, a pak jdou na noc zase někam jinam. Mají své bydlení," vysvětlil Pavel Matůšů.

Jeho slova potvrdila také Miroslava Hrčková, vedoucí odboru sociálních věcí, jež připomněla, že město, ve spolupráci s Charitou Odry, zajistilo, že na dobu přechodnou, během letošní zimy, by lidé bez přístřeší mohli najít dočasný azyl v domě v Hranické ulici. Stavební práce tam totiž začnou až příští rok a do té doby jim může dům sloužit.

Charita pomáhá

Charita také provozuje Stanici pomoci lidem bez přístřeší, kterou zájemci najdou v Nádražní ulici, v budově úřadu práce. „Tito lidé mají možnost se tam osprchovat a najíst a dostanou i radu, pokud potřebují. Provoz je bezplatný," podotkla vedoucí sociálního odboru s tím, že od prosince je otevřeno každý všední den od 9 do 11 hodin.

Zastupující velitel městské policie ještě poznamenal, že pokud jim strážníci udělí pokutu, tak ji stejně nezaplatí. A zákaz pobytu lze udělit jen občanům, kteří mají v Odrách trvalý pobyt. „Oni musí sami chtít, aby jim někdo pomohl napravit jejich vlastní život. Pokud s nimi mluvíme, tak nemají zájem. Jim to vyhovuje," dodal Flajšer.

Zastupitelé se nakonec shodli na tom, že by měla policie chodit k Odře opakovaně a rovněž tam zasahovat. Postupem času by se měla najít jiná lokalita, kam by se dotyční měli přesunout.

S jedním návrhem přišel ihned zastupitel Petr Kučerka. „Postavme stanové městečko, čtyři stany, vykopme tam latrínu a řekněme: U Odry ne, městská policie tam vždy zasáhne, ale tady můžete přespat na karimatce a ve spacáku. Je to otázka do budoucna, jak se k tomu postavit," vyslovil svůj návrh Kučerka a pokračoval:

„Můžou si tam rozdělat oheň, policie je bude moci kdykoliv zkontrolovat a bude tam čisto. Ale musíme říct: Tady je ten prostor, kde můžete být. A u toho splavu to můžeme potírat. Oni nechtějí do Nového Jičína, do Hranic do azyláku, do cizího prostředí. Cítí se být Oderáky," uzavřel zastupitel.

Poté starosta diskuzi uzavřel. „Je to velmi citlivé téma. Samozřejmě, návrh pana Kučerky by byl ideální, ale já bych doporučoval, abychom si k tomu udělali nějaký pracovní seminář. Pokud něco takového zřídíme, tak se nám tu nastěhují lidé z celého okresu," dodal na závěr Pavel Matůšů.