Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odry: rok po volbách

Vážení čtenáři, v listopadu uplynul zhruba rok od ustavujících zasedání zastupitelstev ve městech a obcích. Připravili jsme pro vás krátký seriál na páteční vydání, v němž představíme názory starostů a také zástupců opozičních stran na dění v daném městě.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Pavel Matůšů (KDUČSL), starosta Oder

1) Uplynulo dvanáct měsíců od voleb. Jaký byl z pohledu města největší úspěch?

Město Odry získalo 1. místo v Moravskoslezském kraji ve výzkumu týdeníku Ekonom „Město pro byznys“. Úspěchem je, že oblasti, ve kterých jsme byli hodnoceni úplně nejlépe ze všech větších měst kraje, jsme mohli ovlivnit sami svou prací. Především i-rating (hodnocení finančního zdraví města z pohledu bank), objem získaných dotací nebo rozsah úředních hodin radnice. Co nás ale těší nejvíce, je, že práci města oceňují naši podnikatelé. Město získalo zvláštní ocenění za přístup veřejné správy k podnikatelům. Pokud se týká investic, byla dokončena rekonstrukce zámeckého parku, ale velké dotace směřovaly do všech tří škol a dětských hřišť v Odrách i místních částech a byla dokončena část vodovodu v Loučkách.

2) Co se naopak prosadit (realizovat) nepodařilo?

Prodejna Lidl. Investor měl zprvu velký zájem postavit svůj obchod vedle autobusového nádraží a zároveň se zavázal provést jeho rekonstrukci, včetně nového dopravního napojení přes kruhový objezd. V letošním roce však ze svého záměru ustoupil. Důvody, které ho k tomu vedly, neznáme, nicméně to považujeme za neúspěch. Penny marketu i obchodu Hruška by konkurence jistě pomohla.

3) Jaká je spolupráce s opozicí? Projednáváte některé záležitosti společně?

Pokud se v Odrách o opozici vůbec dá mluvit, jsou to pouze dva zastupitelé za KSČM. Zbylých pět volebních stran má svého zástupce v radě města. Proto je v Odrách těžké říci, kdo je koalice a kdo opozice. Při projednávání všech bodů jak v radě města, tak v zastupitelstvu města se rozhoduje věcně, stejně jako v minulých volebních obdobích. Za to si našich zastupitelů vážím.

4) V dnešní době každý šetří, nebo o tom alespoň mluví, kde se dá. Pustila se do úspor také vaše radnice? A jak? Udělali jste například za poslední rok audit úřadu? Pokud ano, s jakým výsledkem?

Šetření u nás není kampaň, ale trvalý stav. Proto má město minimální zadlužení, proto město provádí investice ve značném rozsahu. Základem je dobré hospodaření radnice, ale i všech městem zřizovaných organizací a společností.

5) Jaké budou primární kroky města v následujícím roce?

Primární je pro nás zlepšení veřejného pořádku. Kroky, které podnikneme hned od začátku roku, jsou dva: zásadní omezení provozu výherních hracích automatů a videoterminálů tak, aby nebyly v provozu NON-STOP, a naopak posílení strážníků Městské policie, aby mohli sloužit NON- STOP. Z velkých investic se budeme snažit přestavět skelet „kina“ na centrum veřejné správy, kam by se přesunula služebna Policie ČR, Městské policie a kanceláře Úřadu práce ČR. U této akce se pokusíme získat dotaci z regionálního operačního programu. Dále vybudujeme sběrný dvůr a budeme pokračovat v dostavbě a rekonstrukcích vodovodů v místních částech Pohoři, Loučkách, Veselí a snad i Tošovicích.

Libuše Králová (ČSSD), zastupitelka a radní Oder

1. Jak se vám spolupracuje s vládnoucí koalicí?

Ve vlastní práci pro rozvoj města Odry se upřednostňuje společný zájem všech politických stran a sdružení. Stranickost ustupuje do pozadí.

2) Z pozice opozice, podařilo se vám prosadit něco z vašeho volebního programu?

V současné době je příliš brzy na bilancování, přesto mohu potvrdit, že volební program ČSSD se do života města výrazně promítá transparentní zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek, spolupráce s osadními výbory, posílení pocitu jistoty a klidu obyvatel města v podobě rozšíření počtu strážníků Městské policie Odry apod.

3) Jak hodnotíte práci současného vedení města?

Domnívám se, že hodnocení a případná „klasifikace“ vedení města mi, jako člence městské rady, nepřísluší. Je to úkolem jiných, kontrolních a správních, orgánů a především občanů, kteří svými hlasy vedení města podpořili. Osobně mohu konstatovat, že vedení města akceptuje připomínky a náměty opozice a smysluplně je začleňuje do návrhů rozhodnutí.

4) Co by podle vás mělo být v následujícím roce pro město prioritou?

Nadcházející kalendářní rok je spjat s celou řadou systémových změn v naší zemi jako takové, což s sebou následně přinese i změny společenské a sociální. A právě řešení této problematiky v praxi, i s jeho možnými negativními dopady, považuji z mého hlediska za prioritní. Velmi bych také uvítala, kdyby se podařilo výrazně se posunout v otázce obecních vodovodů a rekonstrukce budovy bývalého kina na Centrum veřejné správy v Odrách.

5) Jak si představujete budoucnost města po skončení tohoto volebního období?

Věštit z křišťálové koule neumím, ale protože jsou Odry domovem mým i mé rodiny, věřím, že se budou dále rozvíjet správným směrem ku prospěchu všech poctivých a pracovitých spoluobčanů.

23.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení