Josef Vérosta připomněl, že v současné době je městská policie v početním stavu 8 + 1. „Tento počet strážníků je za určitých podmínek ideální, ale ony nikdy ideální nebudou,“ poznamenal velitel.

Nato uvedl, že denní i noční směnu zajišťují 2 strážníci a stávající počet je na hranici udržitelnosti zajištění čtyřiadvacetihodinové směny. „V jednu dobu jsme to řešili i nařízením přesčasů, což bylo ale finančně nákladné a na druhou stranu, strážníci byli vyčerpaní. Dochází k plánovanému čerpání dovolené, chlapi marodí a podobně. Pak nejsme někdy schopni zajistit čtyřiadvacetihodinový provoz ani v rámci jednoho dne,“ vykreslil situaci Josef Vérosta.

Řekl, že v momentě, kdy zruší jednu nebo dvě směny, občané volají na telefon na služebně, že strážníky není vidět a on se snaží zdůvodnit, že v daném stavu nejde tato směny obsadit. „Ale lidi to nezajímá. Prostě někdy se setkáváme s negativní reakcí – zkrátka: Máme tady být,“ řekl Josef Vérosta.

Navýšení o jednoho strážníka, podle něj, nepřinese objasněnost přestupků třeba o padesát procent, ale výrazně zajistí fungování dvousměnného provozu. „Abychom to občanům mohli nabídnout, aby věděli, že tady jsme. Mou snahou je nečekat na to, až se něco stane. Občané nechtějí slyšet argumenty, proč někde nejsme,“ zdůraznil velitel oderské městské policie.

Radní Libuše Králová upozornila na současnou finanční situaci a dodala, že zhruba 600 tisíc, o které by se navýšily náklady, není malá částka. „Na druhou stranu, jde o bezpečnost občanů – opakovaně se na mě obracejí občané, že jsou v Odrách ulice, kde projevy vandalství jsou zvýšené. Někde dochází k rušení nočního klidu a my jako město s tím nic neděláme,“ vysvětlila, proč bude hlasovat pro návrh.

Zastupitel Pavel Matůšů řekl, že ho zarazilo, když velitel uvedl pojem ideální podmínky a otázal se, zda je má například Dělnický dům nebo Oderská městská společnost. „Nejsme v době, kdy bychom měli tolik prostředků, abychom mohli vytvářet ideální podmínky. Třeba by se situace mohla zlepšit tím, kdyby městská policie nedělala věci, které nemusí. Například měření rychlosti,“ uvedl s tím, že návrh nepodpoří.

Josef Vérosta argumentoval, že měřili pouze po dobu dvou měsíců, maximálně třikrát týdně po jedné hodině, aby zjistili situaci. Při 29 měřeních zjistili 54 přestupků. Proti měření rychlosti strážníky se vyjádřili někteří další zastupitelé, jiní si ale tuto činnost pochvalovali. Většinou hlasů zastupitelé navýšení počtu strážníků o jednoho schválili.