Oderští zastupitelé si na svém posledním zasedání, které se konalo minulý týden, vyslechli Zprávu policie o stavu na úseku veřejného pořádku a Zprávu o činnosti městské policie za rok 2015.

„V porovnání s předcházejícím rokem došlo v roce 2015 k výraznému poklesu trestné činnosti, a to jak v územním odboru Nový Jičín, tak i tady v Odrách," řekl na úvod Petr Vidlák, vedoucí místního obvodního oddělení.

Odry nyní evidují nejnižší kriminalitu od roku 2012, tamním policistům se navíc podařilo objasnit 69 procent trestných činů, což je nejlepší výsledek v okrese. Ve městě také ubylo trestných činů, a to o 49 případů.

„Mohlo by vás zarazit, že jsou tady čtyři případy pohlavního zneužití, nicméně to jsou případy, kdy děti ještě neměly patnáct let a už nechtěly na nic čekat. Měli jsme tady případ údajného znásilnění v rodině, ale nakonec se to neprokázalo. V tomto ohledu jsou Odry bezpečné," zhodnotil mravnostní kriminalitu Petr Vidlák s tím, že do kolonky s názvem násilná kriminalita vloni nepřibyl žádný případ (předloni policisté evidují 4 skutky).

Vedoucí oddělení to přisuzoval tomu, že město přijalo vyhlášku o omezení hazardu, která se velmi osvědčila.

Petr Vidlák si pochvaloval nejen spolupráci s městskou policií, ale také propracovaný kamerový systém, který policistům pomohl vypátrat například zloděje, jenž vykrádal auta. Odry již nějakou dobu trápí drogová problematika, proto jí byla věnovaná pozornost i nyní. V okrese pracuje osm specialistů, kteří se jednotlivým případům intenzivně věnují. „Nyní mají rozpracováno pět případů. Všechny poznatky, které získáme, jim předáváme," informoval vedoucí oddělení.

Alkohol policisté odhalili u 31 řidičů, v 18 případech řidiči nadýchali přes jedno promile.

Vloni se na Odersku stalo 72 nehod, dva lidé při nich zemřeli. „Jednalo se o nehodu upravené bugyny ve Spálově," připomněl Petr Vidlák s tím, že 16 osob utrpělo při nehodách lehké zranění, jeden člověk se zranil těžce.

Trestných činů sice ubylo, ale přibylo přestupků, a to o 103. Vloni jich policisté řešili 323. „Policie se jimi častěji zabývá. Máme více času a jsme více v ulicích," doplnil vedoucí Vidlák, jenž v souvislosti s nedávnými útoky v Bruselu uvedl, že policie přijala opatření, do kterých jsou zařazeni i oderští strážci zákona.

Zastupitele pak zajímala situace ve Skalních sklepech, kde se často scházejí narkomani, či to, zda mají hlídky testry na drogy.

„Když máme podezření, provádíme test ze slin. Každý policista má tester u sebe a používá ho dle vlastní úvahy," vysvětlil Petr Vidlák. Místostarosta Pavel Matůšů se však pozastavil nad tím, že klesl počet trestných činů.

„To je pozitivní, ale u městské policie počet roste. Jestli to není tím, že vás ve městě moc nevidíme," neodpustil si Pavel Matůšů. Petr Vidlák však připomněl, že trestný čin, aby tak mohl být posuzován, musí mít určitá kritéria.

Jak to vidí městská policie

Slova velitele obvodního oddělení pak potvrdil i velitel městské policie Daniel Rýdel, jenž posléze odpověděl na dotaz, proč u strážníků došlo k navýšení počtu přestupků, a to konkrétně o 150 případů.

„Nejpodstatněji se na tom podílela doprava, která byla navýšena o 70 případů. Může za to úsekové měření, které bylo vloni zavedeno, dalších zhruba 60 přestupků je také navýšení z dopravy, kdy jsme zintenzivnili činnost na městské tržnici. Tam bylo během půl roku snad 50 případů," zhodnotil činnost velitel strážníků a pokračoval: „Z pohledu městské policie nebyla v roce 2015 zaznamenána žádná mimořádná událost. Nejzávažnější věc, kterou jsme začátkem roku řešili, bylo napadení strážníka. I když bylo bez zranění, řešilo se v rámci trestního řízení jako násilí vůči úřední osobě."