Rada města Odry na Novojičínsku na svém zasedání 18. července odsouhlasila instalaci panelové výstavy o historii oderského zámku v místě zazděných přízemních výkladců obchodního domu Odra. Ten stojí právě na místě původního zámku, který připomíná malba na štítové stěně nedalekého domu.

Alena Zemanová, vedoucí Odboru kultury a školství Městského úřadu Odry, pro Deník uvedla, že město již má výstavu po grafické stránce připravenou. „Na zasedání rady jsem vznesla připomínku, že ještě před instalací výstavy bychom měli upravit plochu kolem, která je na některých místech nepěkná. Byla by škoda dávat tam zeď tak pěknou výstavu,“ poznamenala Alena Zemanová s tím, že bude záležet na tom, zda budou peníze na úpravu plochy ještě v letošním roce.

Zdeněk Matula na stavbě kruhové křižovatky v Mošnově - 31. července 2023.
Účastník první řady Česko hledá SuperStar dnes rozváží po Novojičínsku beton

Výstava bude na velkoplošných panelech. „Na těch panelech bude připomínka historie toho místa a celé to bude věnováno oderskému zámku. Půjde o časový sled od nejstarší historie až po odstřel zámku a stavbu obchodního domu Odra,“ doplnila Alena Zemanová a upozornila, že zatím ještě není zřejmé, kdy přesně dojde na instalaci výstavy.

Letos v červenci to bylo již sedmapadesát let od chvíle, kdy lidé pověření tehdejším vedením města Oder dali pokyn k odstřelu objektu zámku, který rok a půl předtím poničil požár. Nepomohly tehdy apely památkářů ani dalších odborníků na zachování a obnovu zámku.

Nová zubní ambulance v Novém Jičíně - srpen 2023.
Nový zubař na Novojičínsku. Zájemců bylo pětkrát víc než kapacita ordinace

Marné byly i prosby veřejnosti, ať už z Oder či z celé republiky. Ve čtvrtek 7. července 1966 zhruba v půl druhé odpoledne se nad oderským zámeckým parkem ozvala ohlušující detonace, která poslala barokní dílo k zemi. V ten den se mělo uskutečnit jednání, kterého se měli zúčastnit specialisté, kteří byli připraveni k odpovědnému prošetření situace, posouzení stability zámku… (Výňatek z vyjádření Městského svazu architektů ČSSR v Olomouci, které publikoval v knize Oderský zámek – Zaniklý klenot města její autor Adam Hubáček – pozn. red.). Ruiny poté shrnuly buldozery ze svahu do zámeckého parku.

Čtěte také

Žena z Novojičínska investovala do kryptoměn. Šlo o podvod, přišla o miliony

Chlapce z Novojičínska zasáhl blesk. I díky první pomoci je bez následků

Kapitální kapr z Olešné na Frýdecko-Místecku. Ryba měla víc jak metr

Zhruba dvanáct let po demolici zámku vyrostl na stejném místě dvoupodlažní obchodní dům Odra. Jak uvádí Adam Hubáček ve zmíněné publikaci náklady na stavbu OD Odra několikrát převýšily odhadované prostředky, které by byly nutné na opravu zámku.