Před necelými dvěma lety byla v Odrách na Hranické ulici instalována tabule s měřícím systémem, který ukazuje řidičům, jakou právě jedou rychlostí a podle toho se zobrazí buď výstražné zpomal a registrační značka vozidla, nebo naopak poděkování za to, že se řidič drží pravidel.

Tento systém pomohl městu snížit počet řidičů, kteří svou často divokou jízdou ohrožovali obyvatelstvo a majetek. Nyní město připravuje další výstražný systém, a to při vjezdu ze směru Ostrava.

Světelná signalizace, semafor, bude neustále svítit červeně. Pokud řidič dodržuje předepsanou rychlost, rozsvítí se zelená a on může jet dál. Jestliže však řidič rychlost překročí, červené světlo jej může donutit přibrzdit, či při výrazném porušení povolené rychlosti jej dokonce zastaví.

„Kdyby řidič tento světelný signál nerespektoval, ponese všechny důsledky,“ dodal vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu Odry Jan Skalka. Přestupek, při kterém řidič projede na červený světelný signál, může být „ohodnocen“ pěti body a zaplacením dvou a půl až pěti tisíc korun.

V současnosti město čeká na smlouvu s Moravskoslezským krajem, který tento projekt podpořil 150 500 korunami. Město přidá asi padesát procent ze svých prostředků na dofinancování.

„Semafor bude pouze jeden. Ve směru od Hranic už máme měřič, ale od Ostravy jsme neměli nic. Víme, že se zde neododržuje rychlost, a to ani na vlakovém přejezdu. Slibujeme si od tohoto projektu hlavně zklidnění dopravy,“ sdělil Skalka.

Semafor bude rychlost vozidel na Třídě Osvobození kontrolovat již v tomto roce.