Jubilejní desátá přehlídka dovedností, hravosti a fantazie mladých soutěžících měla i jednu raritu. Za celou historii soutěže si poprvé roli modelu vyzkoušel hoch. „Za těch deset ročníků je to naprostá výjimka,“ potvrdila Jaroslava Dokoupilová, ředitelka Střední školy Odry, která soutěž pořádá. Mužským modelem byl Jan Ševčík, který do křesla modelu usedl dobrovolně. „Chtěl jsem to zkusit a šel bych do toho klidně znovu,“ odvětil Ševčík, který znázornil Kainovo znamení. Vyčesaný tupírovaný účes mu vytvářela Petra Grosmanová (18 let). „Honza chtěl model dělat sám, nemuseli jsme ho ani přemlouvat. Kainovo znamení je vražedné, v té době se nosily ztupírované účesy a čelenky,“ doplnila Grosmanová, která studuje kadeřnický obor.

Soutěž, na kterou jezdí i mladí lidé ze Slovenska, si za deset let získala určité renomé. „Hlavním smyslem soutěže je vytvořit protipól velmi přísným kabinetním soutěžím s danými pravidly, které naše žáky stresují. Tvůrčí dílna je především přehlídkou jejich dovednosti, hravosti a fantazie,“ uvedla Dokoupilová s tím, že od příštího roku uvažuje o změně názvu celé akce. „Po deseti letech konání bychom název soutěže Tvůrčí dílna nahradili či přejmenovali jako Ateliér fantazie,“ dodala.

Výkony soutěžících hodnotí takzvaná rada moudrých. „Hodnotí fantazii, pečlivost a čistotu provedení a celkový nápad líčení, účesu a oděvu modelu. Samostatnou kategorii tvoří celkové předvedení modelu za hudebního doprovodu. To také ovlivní hodnocení rady moudrých,“ vysvětlila Dokoupilová s tím, že na přípravu účesu mají soutěžící padesát minut, stejný čas věnují líčení, další prostor je pro celkové doladění modelu a samotnou prezentaci.

„Soutěžící mohou k modelu používat různé doplňky, vyjma živých zvířat,“ upozornila ředitelka Střední školy Odry.