Kopce kolem Oder lákají investory do větrných elektráren a jejich zájmu se nevyhnul ani Pohořský kopec. Společnost FD Wind tam uvažuje o výstavbě osmi až devíti stožárů s vrtulemi.

Názory na větrné elektrárny jsou ale mezi obyvateli Pohoře naprosto odlišné, což se projevilo i na pondělní schůzi. Předsedkyně osadního výboru Pohoře Renata Nováková uvedla, že v obci uspořádali anketu s otázkou, zda lidé chtějí nebo nechtějí větrné elektrárny a většina obyvatel se postavila proti. Nováková chtěla vědět, zda město Odry, kterému by výstavba přinesla peníze, bude záporné stanovisko osadního výboru respektovat. „Už jsme to deklarovali i v jiných případech. Město nepůjde proti stanovisku osadního výboru,“ ubezpečil asi šest desítek přítomných oderský starosta Pavel Matůšů.

Zároveň se ale Matůšů otázal, jaké je vlastně stanovisko obyvatel. Reagoval tak na skutečnost, že z ankety, kterou prováděla samotná firma vyplynulo, že asi 90 lidí je pro elektrárny a jen pět proti. „To bylo proto, že vám jsou přednější peníze než prostředí ve kterém žijeme,“ ozývalo se z úst odpůrců elektráren, kteří poukazovali na skutečnost, že zástupci firmy naslibovali za souhlas peníze pro město, obec i lidi. „Ta vaše anketa byla zmanipulovaná, neřekli jste všechno,“ čílil se jeden ze zastánců větrníků. „My jsme ale nic konkrétního v té době nevěděli. O záměru výstavby elektráren jsme se dozvěděli, když nás firma oslovila s tím, že tady chtějí měřit sílu větru,“ hájila se Nováková.

Názorový střet místy přerůstal v nekontrolovatelnou hádku. Starosta ještě upozornil, že vyřešit situaci bude velmi složité, ale vyřešit by si ji měli zejména obyvatelé Pohoře.