V pondělí 22. srpna se do Bartošovic sjely více než dvě desítky psovodů z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, a také ze slovenské Žiliny, aby se zúčastnily dalšího ročníku Krajského přeboru služebních psů policie Moravskoslezského kraje.

Soutěž, kterou pořádá Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, je nejen náročná svými disciplínami, ale nečekaně i parným počasím, kdy zvířata musejí odvést dobrou práci i navzdory vedrům. V Bartošovicích soutěží také novojičínští psovodi, například policista Bronislav Valenta ze Skupiny základních kynologických činností Nový Jičín s fenkou Aranou, jež zvítězila v loňském ročníku přeboru ve Frýdku-Místku.

„Připraveni jsme maximálně, ale podmínky vzhledem k počasí nebudou určitě jednoduché. Pro zvířata je to teplo na pováženou. Konkurence je určitě vysoká, všichni psovodi jsou profesionálové,“ sdělil Valenta.

Zajímavostí dne pak bylo představení plemen psů, která se budou využívat k vyhledávání a sledování starých lidských pachových stop. Jedněmi ze zástupců těchto plemen byli dva bloodhoundi, psi s citlivým čichem, již se dobře orientují i mezi staršími pachovými stopami. To by mohlo uspíšit hledání pohřešovaných osob a jejich následnou záchranu.

„Tohle je fenka Agáta a má šest a půl měsíce. Jsou to štěňata, sourozenci, a teprve je připravujeme na praxi,“ vysvětlil mladší psovod. Jeho kolega Vladimír Mikeš pak doplnil, že záměrem projektu, který začal v dubnu a končí v roce 2014, je zjistit, zdali lze bloodhoundy využít pro sledování starších pachových stop účinněji než spíše všestranné ovčáky.

Dalším psem pak byla mladá fenka německého krátkosrstého ohaře, z níž se stane specialistka na vyhledávání lidských ostatků a původního místa jejich uložení. Trojici doplnil psovod s německým ovčákem, který dokáže úspěšně vyhledat zbraně a střelivo. Navíc by měl být schopen vyhledat falešné bankovky.

O tom, kdo v prestižní soutěži služebních psů zvítězil, se rozhodne už zítra. Novojičínský deník bude o výsledcích turnaje informovat.