VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OHLÉDNUTÍ: Svazáci, pevná základna komunistů

Novojičínsko - Vážení čtenáři, na tomto místě budeme pravidelně každou sobotu uveřejňovat výňatky z tisku, který vycházel před dvaceti lety, jako připomínku situace, která panovala v naší společnosti krátce před a po její demokratizaci.

17.10.2009
SDÍLEJ:

Ohlédnutí - jak to bylo před dvaceti lety.Foto: Deník

Komunisté schůzovali, radili, jak dál a novojičínští svazáci doporučovali, jak vhodně doplnit stranickou základnu. Hlavně těmto záležitostem se před dvaceti lety věnovaly týdeníky Rozkvět a Tatrovák.

Psal se podzim 1989, v okolních státech už to politicky docela vřelo, ale naši komunisté a jejich nohsledi z SSM, tedy ze socialistického svazu mládeže měli před očima nadále jen budování socialistické společnosti a socialistického člověka.

Zdeněk Bujňák, ideologický místopředseda Základní organizace SSM (ZO SSM) Nový Jičín, v týdeníku Tatrovák uvedl, že otázce navrhování a přijímání svazáků za kandidáty KSČ věnuje výbor ZO SSM Nový Jičín značnou pozornost. „Pevně se držíme zásady, aby za kandidáty strany byli přijati nejlepší a nejaktivnější svazáci. Při výběru se nezaměřujeme jen na svazáky, ale i na další mladé lidi do třiceti let,“ dal všem rázně na vědomí Bujňák. Zároveň přidal bilanci, že v předešlém roce bylo za kandidáty KSČ přijato pět mladých lidí, přičemž dva byli svazáci. „Další tři svazáci byli přijati za kandidáty KSČ v letošním roce,“ doplnil Bujňák.

Hlavně mít vzor

Komunisté měli být vždy příkladem. I o tom se Bujňák zmínil. „Mladí lidé sledují činnost ZO KSČ i jednotlivých komunistů, a to je určující při jejich rozhodování zda se stát, či nestát kandidátem KSČ. Je proto úkolem každého komunisty, aby bal kladným vzorem. Bohužel, jsou i takoví komunisté, kteří jako kladný vzor rozhodně neslouží. S takovými jsou uskutečňovány pohovory s cílem změny jednání a vystupování,“ posteskl si Bujňák.

Kritice se nevyhnuli někteří komunisté ani při tehdy probíhajících schůzí základních organizací KSČ v Tatře. V hlavní zprávě ZO KSČ lisoven například její autoři konstatovali, že besedy s mladými lidmi nesplnily svůj účel. Na kritiku pasivity některých členů při ovlivňování veřejného mínění navázal v diskuzi zástupce okresního výboru KSČ soudruh J. Nenutil. Ten mimo jiné uvedl jako zásadní požadavek aktivní vystupování členů KSČ a obhajování úspěchů, kterých komunisti při budování socialismu dosáhli.

Fulnečtí branci si užili

Fulnek - Týdeník Rozkvět informoval o tom, jak Komise jednotného systému branné výchovy obyvatel rady Městského národního výboru ve Fulneku ve spolupráci se sborem pro občanské záležitosti připravila pro fulnecké brance pěknou akci. Všichni branci, ročník 1971, byli pozváni ke slavnostnímu převzetí povolávacích rozkazů k odvodům do požární zbrojnice.

Sovětský svaz jí učaroval

Nový Jičín - Na zájezd do Sovětského svazu, konkrétně do Kyjeva vzpomínala, jako na neobvyklý zážitek členka klubu mezinárodního přátelství při ZŠ Jubilejní v Novém Jičíně Martina Daňková. V Kyjevě ji například nejvíce zaujaly ZOO, cirkus a Muzeum V. I. Lenina.

Autor: Ivan Pavelek

17.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení