Takové množství kočárků, jaké v sobotu 28. března obsadilo Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, obyvatelé či náhodní kolemjdoucí minimálně rok neviděli. Právě před rokem se totiž město klobouků poprvé v historii připojilo k jiným českým městům, jež podporují sportování s kočárkem.

Zatímco Česká republika zažila takzvané strolleringové závody, neboli závody ve sportovní chůzi s kočárkem, počtvrté, Novojičínsko mělo tu čest teprve podruhé. Propagace netradiční disciplíny je zatím spíše novinkou, ale počet aktivních maminek i tatínků, kteří na patnáctou hodinu dorazili na novojičínské náměstí, dokázal její oblibu.

„Byla jsem tady jako doprovod známé už loni, protože ona se přihlásila do kurzu sportování s kočárem, a musím říct, že jsem se nadchla. Jestli se něco podobného uskuteční i letos, protože už jsem taky maminka, určitě se taky přihlásím," řekla paní Jana, jež na náměstí dorazila v doprovodu kamarádky.

Rychlá chůze, žádný běh

Podstatou závodů byla chůze s kočárkem na zhruba 100 metrů dlouhé trati v co nejkratším čase. Zatímco některé maminky braly závodění spíše jako legraci, jiné se chystaly zabojovat o umístění. „Jsme tady se synem poprvé. Snad něco vyhrajeme," smála se další z účastnic akce těsně před startem, se kterým pomáhal starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Pořadatelé byli s účastí spokojeni, i když přiznali, že loni to bylo o něco lepší. „Přikládám to hlavně počasí, které nám prostě nepřeje. Je zima. Nicméně deset minut před samotným startem jsme měli zhruba čtyři desítky registrovaných kočárků, takže nejhorší to není," přiznala hlavní pořadatelka závodů s kočárky Alena Orlitová, s tím, že v minulém ročníku, který se uskutečnil loni v dubnu, bylo město Nový Jičín, ač jako nováček, z hlediska účasti na třetím místě.