BŘEZEN

- Obdobu krajského kola ženské soutěže Miss vyhrál dvaadvacetiletý Roman Durec zPustějova. Stal se Mužem roku Moravskoslezského kraje. N finále vOlomouci musel zvládnout tři disciplíny: rozhovor smoderátorem, promenádu vriflích a volnou disciplínu. Vté si zvolil dribling s fotbalovýmmíčem, čímž asi nejvíce zaujal porotu.

- Německá společnost Dura Automotive Systems otevřela vkopřivnické průmyslové zóně druhou halu závodu, čímž vyjádřila velkou spokojenost spodmínkami, které město připravilo. Hala má 9200 plochu metrů čtverečních a práci vní mělo najít až 400 zaměstnanců.

-Do černého víkendu vkraji, kdy zemřelo při nehodách sedm lidí, se zapsalo i Novojičínsko. Dva lidé nepřežili pád malého sportovního letadla Zlín 142, které se zřítilo na pole vTrnávce. Letoun, který vyletěl zMošnova, začal po dopadu hořet, pilot i spolucestující našli vplamenech smrt.

- Na železničních tratích Nový Jičín-Suchdol nad Odrou a Studénka-Bílovec se objevily zcela nové vlakové soupravy nazvané Regionova. Novojičínsko bylo vkraji prvním okresem, kde České dráhy nasadily žlutozelené nízkopodlažní vagony.

- Kakci Vlajka pro Tibet, vyjadřující podporu Čínou utlačovanému tibetskému národu, se stejně jako rok předtím přihlásila čtyři města – Nový Jičín, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm a Odry.

- Po více než pětadvaceti letech ve funkci starosty Sedlnic nečekaně skončil Zdeněk Brož. Zastupitelé jej odvolali na návrh zastupitele a zároveň předsedy finančního výboru obce Stanislava Kotrce. Ten poukazoval na závažné nedostatky a dlouhodobé porušování zákona, týkající se dluhů. Další výtku směřoval na neúplné smlouvy a využívání nebytových prostor vobci.

- Nástup jara zaskočil zejména řidiče nečekanými přívaly sněhu. Nevyjela většina autobusů, kvůli odstraňování následků kalamity vyjeli hasiči na Novojičínsku třicetkrát do jedenácté hodiny dopolední.

- Bývala poslankyně ČR Pavla Jurková nahradila ve funkci tajemnice Městského úřadu Štramberk Evu Veřmiřovskou. Ta chtěla odejít již po volbách, ale na žádost starostky Štramberka Věry Michnové setrvala ve funkci alespoň půl roku.

- Obyvatelé Hájova, místní části Příbora, odmítli stavbu hřbitova vHájově. Ten měl mít asi 120 místa a úvahy o jeho zřízení se objevují vHájově již od skončení druhé světové války. Hájovští shlédli studii hřbitova a většina se vyslovila proti stavbě.

- Na několik hodin zavítala do Nového Jičína ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková. Ta nejprve na setkání sRomy přitakávala jejich vyprávění, jak snimi město zachází votázce bytové politiky, a později, při setkání se starostou Ivanem Týlem, pochválila Nový Jičín za politiku romské integrace.

- Lékařka, která má ordinaci vNovém Jičíně, srazila chodkyni, jela po kruhovém objezdu v protisměru a nabourala do auta strážníků. Když ujížděla zmísta, nabourala do zaparkovaného vozidla. Divokou jízdu zakončila vpotoce, který se pokusila přeběhnout a utéct svým pronásledovatelům vuniformách, ale únava a zřejmě vypitý alkohol sehrály své.

- Úctyhodných 102 let oslavila vDomově důchodců ve Frenštátě pod Radhoštěm Vlasta Urbánková. Žena, která se od domova přistěhovala krátce předtím zHavířova, se tak stala na Novojičínsku vůbec nejstarším oslavencem.