VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlednutí za rokem 2007

Novojičínsko - Končí rok, který přinesl nepřeberné množství více či méně zajímavých událostí. Některé, které se týkaly zejména obyvatel Novojičínska, vám chceme připomenout vnásledujícím ohlédnutí.

30.12.2007
SDÍLEJ:

Setkání pod Trúbou poznamenala tragická nehoda motocyklisty Jana Houště ze Spytihněvi.Foto: DENÍK/Pavel Karban

 

ČERVENEC

- Druhá nejstarší jednotka dobrovolných hasičů na Novojičínsku oslavovala. Bílovečtí hasiči si připomněli 140 let od svého vzniku a kté příležitosti jim radnice nechala ušít zástavu.

- Obětí loupežného přepadení se stala pokladní pobočky Komerční banky vOdrách. Do pobočkypeněžního ústavu vešel neznámý muž a se zbraní vruce zamířil rovnou kjedné zpřepážek, kdepo pokladní požadoval vydání peněz. U přepážky kontroloval, aby mu pokladní nevydala peníze srozbuškou, která by je později znehodnotila. Odnesl si několik set tisíc korun.

- Bývalé chybné rozhodnutí radních, kterým Mateřská škola U Sýpky ve Fulneku měla dvě ředitelky, zastupitelé vyřešili zrušením školky jako samostatné příspěvkové organizace. Fulnečtí radní odvolali k28. lednu Milenu Kováčikovou zfunkce ředitelky a později jmenovali ředitelku novou, aniž by čekali na výsledek soudního sporu. Město prohrálo první i odvolací soud. Oba uznaly odvolání za neplatné a fulnecká školka tak měla dvě ředitelky, což město nedokázalo nijak jinak vyřešit.

- Obvodní báňský úřad (OBÚ) vOstravě zastavil správní řízení ve věci ražby průzkumné štoly, kterou chtěla provést společnost OKD. Důvodem bylo, že OKD chtělo prodloužení lhůty kdodání materiálů požadovaných OBÚ, ten ale žádosti nevyhověl.

- Prokletí provází motoristickou akci snázvem Setkání pod Trúbou u Štramberku. Loňský teprve druhý ročník poznamenala tragická nehoda motocyklisty Jana Houště ze Spytihněvi. Závod, který vroce 2005 obnovil Jiří Raška, se jel předtím naposledy vroce 1970. Tehdy vyletěl jeden zjezdců ztrati a zabil dva přihlížející.

- Okresní soud vNovém Jičíně zprostil obžaloby bývalého ředitele novojičínského gymnázia Milana Bortla. Ten čelil žalobě zporušování povinností při správě cizího majetku, jehož se měl dopustit jako ředitel Základní školy Komenského 68 vNovém Jičíně, kde bývalá ekonomka zpronevěřila zhruba tři miliony korun.

- Kvůli abnormálnímu suchu rybáři na některých tocích na severu Moravy a ve Slezsku vydali zákaz rybolovu. Vokrese se opatření týkalo například řeky Lubiny ve Frenštátě pod Radhoštěm, Odry vMankovicích či Loučkách, místní části Oder.

 

 

SRPEN

- Valašský oheň zapálili vpondělí 6. srpna ve Frenštátě pod Radhoštěm. Sohněm pak vyrazila cyklistická štafeta, která objížděla města a obce vokolí Frenštátu a zvala na druhý ročník Valachyjády.

- Česká armáda začala testovat střední nákladní vozidla Tatra T810, které by měl kopřivnický podnik dodat pro její potřebu.

- Mrtvolu novorozence našel na polní cestě vLuboměři tamní dvaačtyřicetiletý občan, když šel a procházku spřítelkyní a svým psem. Policisté později zjistili, že šlo o předčasný porod patrně již mrtvého plodu. Rodičku zatím nenalezli.

- Se zoufalým nedostatkem vody se potýkali obyvatelé Lukavce a Jílovce, dvou místních částí Fulneku. Většině znich došla voda ve studnách a obecní vodovod vtěchto místních částech bude až vroce 2008. jediným zdrojem vody tak pro mnohé byla pouze cisterna.

- Nový Jičín postavil vlastní zastávku pro městskou hromadnou dopravu. Důvodem byly vysoké částky, které si společnost ČSAD účtovala za vjezd na autobusové nádraží, odkud vozidla MHD vyjížděla.

- Tři orlice Gabča, Hanka a Filoména se po několikaměsíčním pobytu ve voliérách ve Stanici pro záchranu živočichů vBartošovicích a vBeskydech dostaly do volné přírody. Stanice tak pokračovala vprojektu Návrat orla do Moravskoslezských Beskyd.

- VZávišicích slavili. Na tradičních dožínkách tamní starosta Zdeněk Vajda oficiálně převzal titul Vesnice roku vMoravskoslezském kraji a zároveň mohl přivítat místopředsedu vlády Jiřího Čunka.

- Po deseti letech se vJakubčovicích nad Odrou uskutečnily Obecní hry. Obnovené premiéry se zúčastnila čtyři mužstva zobce i okolí.

- Nevídanou spoušť způsobila větrná smršť sdeštěm ve Vrších. Řadě místních obyvatel zaplavilo sklepy i obytné místností domů bahno stékající zpolí.

- VHájově, místní části Příbora, otevřeli soukromou školku. Provoz školky je od 6 do 18 hodin, děti a zařízení školky hlídá šest kamer.

- Špatnou zprávu se dozvěděli obyvatelé Hostašovic. Kapacita hřbitova vsousedních Hodslavicích, kam jezdili pohřbívat, se naplnila a obec doposud nezískala povolení ke stavbě vlastního hřbitova. Lidé tak budou muset jezdit pochovávat své blízké do Nového Jičína.

 

30.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Před nedávnem ekologové v záchranné stanici v Bartošovicích převzali sedm mloků skvrnitých, které nalezli pracovníci kamenické firmy na hřbitově v obci Veselá.

Ze hřbitova do stanice a zpět

Kdo má psa a bydliště na radnici, ten si připlatí

Za svoz odpadů si občané Nového Jičín v příštím roce nepřiplatí. O sedm set korun více ale zaplatí někteří majitelé psů.

Sídliště je po letech opravené

Nový Jičín dokončil poslední etapu přeměny obytné zóny, která se rozkládá na území ohraničeném továrnou Tonak, říčkou Jičínkou, Zborovskou ulicí a Základní školou Komenského 66.

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Deník nám fandí: Fotbal Fulnek

Redakce každý týden v pondělí v tištěné verzi Deníku zveřejňuje skupinové fotografie fotbalových týmů. Každé pondělí tak představí konkrétní klub a je přitom úplně jedno, jakou ligu hrají - zda třeba kraj či okres.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT