VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlednutí za rokem 2007

Novojičínsko – Skončil rok 2007, který přinesl nepřeberné množství více či méně zajímavých událostí. Některé, které se týkaly zejména obyvatel Novojičínska, vám chceme připomenout vnásledujícím ohlédnutí.

2.1.2008
SDÍLEJ:

Bravantice se staly smutným symbolem zářijových povodní.Foto: DENÍK/Pavel Karban

 

ZÁŘÍ

- Velké oslavy zažila Kopřivnice. Na oslavy 110. výročí vyrobení vozidla Präsident se sjelo kolem 30 tisíc návštěvníků.

- Spor mezi Tatrou Kopřivnice a společnosti Praga řešili arbitři poté, co Tatra vypověděla hostivařské firmě smlouvu na dodávky komponentů pro 556 vozidel, které chtěla armáda.

- Na trať mezi Bílovcem a Studénkou poprvé vyjela žlutozelená souprava motorového vlaku Regionova.

- Zásadní úpravy křižovatky, zníž bylo možné odbočit ze silnice I/48 na Rybí, provedlo Ředitelství silnic a dálnic. Po úpravách již nelze odbočit na Rybí ve směru od Příbora a ve směru od Rybí nelze odbočit na Nový Jičín. Důvodem opatření byl velký počet nehod svážnými následky, které se vtomto úseku staly.

- Po deseti letech se lidé na Novojičínsku opět děsili vody. Dlouhotrvající déšť zvedl hladiny řek a potoků na některých místech až na stav ohrožení. Nejvíce postiženým místem byla obec Bravantice.

- Dvaatřicetiletou doručovatelku novin napadl brutálním způsobem pes, kříženec rasy rhodézského ridgebacka. Žena roznášela ve Straníku, místní části Nového Jičína, noviny, když jí pes napadl i přesto, že se snažila ukrýt za jízdní kolo. Utrpěla tržnou ránu vobličeji, kterou jí operovali vnemocnici.

- Kopřivnickou automobilku Tatra navštívil třiadevadesátiletý Tomáš Baťa.

- Den NATO na letišti Leoše Janáčka vMošnově navštívilo zhruba šedesát tisíc lidí.

- Nelibě nesli opoziční zastupitelé vNovém Jičíně skutečnost, že vedení radnice si prosadilo volbu třetího místostarosty. Až na dvě výjimky členové opozičních stran opustili budovu radnice.

- Obavy zenormního nárůstu dopravy při rekonstrukci silnice I/48 mezi Bělotínem a Rychalticemi vyjádřili vpetici, obyvatelé Libhoště, místní části Nového Jičína. Petici vtomto duchu, adresovanou Ředitelství silnic a dálnic, podepsalo 750 obyvatel.

- Ve Vražném oficiálně otevřeli po rekonstrukci rodný dům Johanna Gregora Mendela, zakladatele genetiky. Do Hynčic, místní části Vražného se sjela řada návštěvníků zrepubliky i ciziny.

 

 

ŘÍJEN

- Žádného trestného činu se nedopustil podle Okresního soudu vNovém Jičíně lékař ze Štramberka. Šlo prý maximálně o přestupek. Podle obžaloby přitom údajně lékař přibližně čtyři roky týral manželku bitím a nadávkami. To u soudu pořela manželka i rosiče lékaře. Jediný, kdo hovořil jinak, byl čtrnáctiletý syn manželů.

- Dva týdny dostala tatra na opravu rozdílů u terénního vozidla por armádu. Výsledný produkt se oproti smlouvě lišil v39 případech.

- Na dům číslo 10 na Masarykově ná,městí vNovém Jičíně se po letech vrátila pamětní deska připomínající návštěvu císaře Josefa II před 220 lety.

- Historickou premiéru oddávajícího starosty si vMošnově odbyl tamní starosta Roman Máca. Mošnov do té doby neměl obřadní síň a lidé se jezdili sezdávat jinam nebo měli církevní obřad vkostele.

- Další investor zahájil oficiálně výrobu vkopřivnické průmyslové zóně. Je jím společnost Röchling Automotive Kopřivnice. Tato celosvětově působící plastikářská firma dala práci 64 lidem a do dvou let počítá sdvojnásobným počtem zaměstnanců.

- Totální zřícení hrozilo části Gregorovy ulice vNovém jičíně. Důvodem byla havárie kanalizace před tamní restaurací Seba

- Devětasedmdesátiletý klient Domova důchodců vPříboře napadl francouzskou holí stejně starého spolubydlícího a způsobil mu deseticentimetrovou tržnou ránu na hlavě. Napadený se léčil déle než týden, útočníka policiepodezřívala zublížení na zdraví.

- Obchod vPrchalově, místní části Příbora definitivně ukončil činnost. Nájemkyně ztržeb nedokázala vyžít. Ze stejného důvodu zrušila pár měsíců předtím Jednota. Město se snažilo službu pro občany udržet, proto tehdy objekt od Jednoty odkoupilo a pronajalo.

- Sto let od výstavby Dělnického domu si připomněli dvodenními oslavami vOdrách. Při té příležitosti oficiálně uvedli do provozu nadstavbu shotelovou částí.

- Zcela porvé poklesla nezaměstnanost na Novojičínsku pod šest procent. Práci hledalo 5140 lidí, což znamenalo 5,92 procenta práceschopných obyvatel.

 

 

LISTOPAD

- I přes protesty některých zastupitelů se vedení Fulneku rozhodlo podat dovolání kNjevyššímu soudu ve věci výroků soudů vpřípadě odvolané ředitelky mateřské školy Mileny Kováčikové. Okresní i odvolací soud její odvolání zfunkce označily za neplatné a město tudíž muselo hradit veškeré náklady na ušlou mzdu i soudní výdaje.

- Nový podzemní koridor mez pavilonem interních oborů a hlůavní budovou otevřeli vNemocnici spoliklinikou vNovém Jiíčně. Personál tak nemusí převážet pacienty pod širou oblohou.

- Školu, jejíž rekonstrukce přišla na 44 milionů korun, otevřeli vNovém Jičíně. Vzařízení, které si vyžádlao jednu znejvětších investic kraje je základaní škola speciální a mateřská škola speciální. Mají 40 pracovníků a navštěvuje je 60 dětí.

- Kapesním nožem bodl dvakrát zezadu třináctiletý hoch o rok staršího chlapce. Jedna rána mířila do levé poloviny hrudníku nad osmé žebro, druhá do obalsti ledvin. Kútoku došlo po předchozí hádce mezi aktéry na chodníku před Základní školou na Dukelské ulici vPříboře. Napadený hoch utrpěl naštěstí jen povrchová zranění.

-Svatý Martin na bílém koni i tentokrát zavítal na náměstí do Frenštátu pod Radhoštěm. Vrámci tradice púřevzal od starosty Frenštátu Stanislava Hrabovského klíč, kterým odemknul Martinský trh.

- Zareálu kopřivnické automobilky Tatra se ztratilo 236 knih pojednávajících o automobilech. Ztrátu ztěží sehnatelných titulů automobilka vyčíslila na téměř 147 tisíc korun.

- Zastupitelé Nového Jičína schválili vyhlášku, která až na výjimky zakazuje požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství. Zákaz má platit od ledna.

Dvě ocenění vsoutěži Investor roku putovaly na Novojičínsko. Získaly je firmy Visteon-Autopal Nový jičín a Bang & Olufsen zKopřivnice.

- Prvních jedenáct produktů obdrželo na Zámku Brtošovice certifikát značky Moravské Kravařsko regioonální produkt.

- Krize pobočky České pošty vyvrcholila tím, že ve vchodu jednoho zdomů se našla pošťácká brašna plná zásilek. Již dříve několik zaměstnankjyň podalo výpověď kvůli zhoršeným pracovním pomínkám po příchodu nové manažérky, poté se pobočka nedohodla sradnicí na zkrácení pracovní doby.

- Podruhé zprostil soudce Okresního soudu vNovém Jičíně Radim Švec policejního komisaře Jaroslav Šedu obvinění ze zneužití prvaomoci veřejného činitele, kterého se měl dopustit při výslechu zadrženého. Soudce uvedl, že Šedovo jednání by mohlo být maximálně kázeňským přestukem.

 

 

PROSINEC

- Půjčku pro Městské kulturní středisko schválili až napodruhé zastupitelé Fulneku. Pokud by peníze neuvolnili, hrozilo, že organizace nebude mít na mzdy ani na pokrytí závazků svým dodavatelům.

- Většina učitelů škol na Novojičínsku si udělala rukojmí zejména zrodičů menších školáků a přidala se ke stávce. Důvodem byl nesouhlas se záměrem vlády snižovat výdaje na školství.

- Okolo areálu bazénu vNovém jičíně začala vznikat třímetrová skleněná stěna, ktreá by měla areál alespoň částečně uchránit od hluku a prachu z vedlejší silnice.

- Více než čytřicetimilionovou dotaci odmítli zastupitelé Studénky. Ta měla sloužit kvýstavbě 72 nových bytů, jenže nejnižší nabídka dodavatelské firmy byla na více než 155 milionů korun, což by město nezvládlo ufinancovat.

- Jako červená nit se uplynulým rokem táhla vBílovci obava o osud tamní nemocnice. Kraj se rozhodl učinit zní akciovou společnost smožností pozdějšího převodu na jiný subjekt. Město se netajilo tím, že by vtakovém případě mělo o nemocnici zájem, ale jen za určitých podmínek.

- Čtyři vzrostlé smrky, staré asi čtyřicet let, které stály uprostřed sjezdovky na Svinci vNovém jičíně někdo nařezal tak, že stromy musely dolů. Policie viníka nezjistila, sjezdovka je teď ale bezpečnější.

- Okresní policejní ředitel Karel Třetina oficiálně přiznal, že od ledna bude pracovat na Krajské správě policie v Ostravě. Bude zastávat funkci náměstka pro neuniformovanou policii. Jeho náhradník vNovém jičíně vzejde zvýběrového řízení.

- Boleslav Polívka prohrál soudní spor sTomášem Harabišem o užívání pochranné známky Valašské království. Polívkovi právníci se ale nechsli slyšet, že se pravděpodobně jejich klient odvolá kVrchnímu soudu.

- Zastupitelé Fulneku se usnesli, že vedení města opět po několikaroční přestávce začne zveřejňovat na webu města usnesení rad a zastupitelstva. Fulnek byl zřejmě jediným městem na severní Moravě, který takto nečinil.

- Sto let oslavila nejstarší občanka Nového Jičína Štěpánka Nossková.

Ohlednutí za rokem 2007:

červenec, srpne

květen, červen

duben

březen

leden, únor

2.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 12 530 Kč Strážníci Strážník obecní, městské, místní policie. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12530 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Bližší informace na www.mufrenstat.cz. Pracoviště: Město frenštát p.r. - správní obvod měú frenštát p/r, nám. Míru, č.p. 1, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Informace: , . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 120 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektrikáři, údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 17.10.2018 Hledáme manuálně zručného elektrikáře, údržbáře pro podnikové prodejny v MS kraji a provozovnu v Hladkých Životicích., Požadujeme osvědčení dle Vyhl. 50/78 Sb. min. § 6, znalost PLC systémů a čtení výkresové dokumentace, ŘP sk. B podmínkou. Možnost prodloužení PP na neurčito., Zaměstnanecké výhody: stravování s příspěvkem zaměstnavatele, slevy v podnikové prodejně, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na dopravu při dojíždění nad 20 Km, příspěvek na penzijní připojištění až 4200 Kč/rok a další., Kontakt: Ing. Ivo Kraus, telefonicky v pracovní dny v době od 8:00 do 14:00 hodin na č.: 734 282 124, písemně na email: kraus.ivo@reznictvi-hh.cz. Pracoviště: Řeznictví h + h, s. r. o., Hlavní, č.p. 46, 742 47 Hladké Životice. Informace: Ivo Kraus, +420 734 282 124. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 11 500 Kč Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Pracovníci úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11500 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 17.10.2018 Zkrácený pracovní úvazek 30 hodin/týden., Úklidové práce ve zdravotnickém provozu s použitím čistících a desinfekčních prostředků, mytí, desinfekce nádobí, úklid pokojů, koupelen, sociálních zařízení, apod., Zaměstnanecké výhody: výhodné závodní stravování, poskytnutí dalších bonusů k platu (dary k výročím, poskytování poukázek až do výše 2 000 Kč na kulturní, tělovýchovné a sportovní akce, vitamíny, plat dle nař. vlády 341/2017, 5 týdnů dovolené + příplatky + osobní hodnocení po zkušební době., Kontakt: Mgr. Dana Jančálková, telefonicky v pracovní dny na čísle: 556 709 033, e-mailem - zaslat životopis: reditel@domovduha.cz.. Pracoviště: Domov duha, příspěvková organizace, Hřbitovní, č.p. 1128, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Dana Jančálková, +420 556 709 033. Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 25 000 Kč Strojírenští technici technologové, normovači Strojírenský technik technolog. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 17.10.2018, info: ladislav.drozd@tatra.cz, 556 492 018, 606 711 136. Pracoviště: Tatra metalurgie a.s., Areál Tatry, č.p. 1448, 742 21 Kopřivnice. Informace: Ladislav Drozd, +420 556 492 018,606 711 136.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem a primátorem Ostravy Tomášem Macurou o situaci ve FN Ostrava.
4

Ministr Adam Vojtěch v Ostravě nic nevyřešil

Policisté zajistili bezmála tisíc sáčků s nebezpečnou drogou. Nacházela se v šesti typech balení.
27

Smrtící drogy zřejmě pocházejí z Polska

Příbor má velkou koalici. V opozici bude levice a ODS

Velké změny na radnici čeká Příbor. Čtyři politické uskupení se domluvily na široké koalici a v zastupitelstvu komfortní většinu. Ke komunistům a ODS se k opozici přidá také ČSSD, která tak končí ve vedení radnice.  

Opravené prostory oživí vůně kávy, knih i barev

Vernisáž výstavy obrazů Jitky Škarohlídové a Petry Šípkové bude součástí dnešního slavnostního otevření prostor knihkupectví, kavárny a galerie MonAmi v nově zrekonstruované historické budově na Slezském náměstí v Bílovci.

Kdo drží Machytku?

Ostrava - Největší zdravotnické zařízení v regionu s 3300 zaměstnanci a obratem více než pět miliard korun čeká na verdikt ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha doslova jako na smilování.

Tragický rok na silnicích: umírá víc lidí. I kvůli uzavírkám a rekonstrukcím

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Zatímco v posledních třech letech počty obětí dopravních nehod klesaly, letos se trend obrátil: policisté hlásí už o 43 mrtvých víc než loni.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT