Hlavním ze všech ohňostrojů, které Nový Jičín pořádá, bývá vždy ten na slavnostech města. Všechny ostatní se konají vždy u příležitosti významných dat. „Dělali jsme ohňostroj k miléniu, taky když Česká republika vstupovala do Evropské unie i vloni u příležitosti výročí našeho státu,“ vysvětlil starosta Nového Jičína Ivan Týle. „Letos uspořádáme ohňostroj u příležitosti předsednictví České republiky v Evropské unii,“ dodal Týle.

Aby si tuto událost mohli bez alkoholových výparů a nepřístojností užít také děti a jejich rodiče, uskuteční se slavnostní ohňostroj až na Nový rok v 18 hodin. „Po zkušenostech z minulých let to považujeme za nejlepší řešení. Na náměstí si o silvestrovské půlnoci stejně dělá každý vlastní ohňostroj,“ objasnil Týle. „Chceme, aby měl ohňostroj důstojnost, aby se na něj mohly v klidu podívat i děti a nesetkávaly se s těmi negativními jevy, které se na náměstí dějí právě o půlnoci,“ vysvětlil Týle pohnutky, proč se slavnostní ohňostroj uskuteční 1. ledna 2009.

Podle slov Týleho se tato praxe z minulého roku maximálně osvědčila. Zda se z novoročních ohňostrojů stane tradice, to jisté není. „Uvidíme, jestli najdeme nějaký moment pro ohňostroj na příští rok,“ uvažoval starosta Týle. „Především je důležité, že jakékoliv ohňostroje v Novém Jičíně nejsou hrazeny z prostředků daňových poplatníků. Ať je to ten na slavnostech města či ten novoroční, vždy musíme sehnat peníze od nějakých sponzorů,“ vysvětlil Týle. Současně dodal, že ten letošní novoroční zasponzorovaly Ostravské dopravní stavby, které budou na jaře pokračovat s rekonstrukcí Masarykova náměstí.