Do konce roku 2011 zbývá pouhých devatenáct dní a tisíce lidí mají silvestrovskou noc neodmyslitelně spojenou s ohňostrojem. Někde se ho dočkají, jinde ne, ale v Novém Jičíně se například ještě vůbec neví. Radnice by ráda, ale bez peněz to jde těžko.

„Chtěli bychom ohňostroj, ale zatím sháníme sponzora,“ řekla Deníku mluvčí Nového Jičína Marie Machková s tím, že v současné době probíhají jednání. Zda se tak u morového sloupu na Masarykově náměstí sejdou stovky lidí, kteří budou vzhlížet k probarvené obloze je zatím ve hvězdách.

To však neplatí o druhém největším městě okresu, v Kopřivnici. Zde nebudou občané ochuzeni o pravou silvestrovskou zábavu. „Závěr roku mohou Kopřivničané oslavit v centru města před kulturním domem, kde proběhnou tradiční silvestrovské oslavy s koncertem skupiny Krakatit, diskotékou a půlnočním ohňostrojem,“ informovala Lucie Petříčková, mluvčí radnice. Mnozí obyvatelé Kopřivnice budou v prvních minutách nového roku svědky toho, že i jejich nedalecí sousedé v Příboře nejsou s ohňostrojem pozadu. „Na náměstí se schází na ohňostroj přibližně osm set padesát občanů a zbytek ho sleduje z okolí,“ upřesnila vedoucí odboru kultury v Příboře Lenka Filipová. Z rozpočtu města padlo na ohňostroj 50 tisíc korun.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm byl poslední ohňostroj pořádaný městem na Nový rok 2000. Od té doby to sice na náměstí a v jeho okolí střílí a jiskří, ale ne za peníze města. Letos bude po delší době zase centrální ohňostroj, který podle Zdeňky Leščišinové, starostky Frenštátu pod Radhoštěm, organizuje jeden místní podnikatel. „Město se na něm trochu bude podílet. Organizátor nás totiž požádal o příspěvek a město mu vyhovělo,“ dodala starostka s tím, že částka činila pět tisíc korun. Ohňostroj by měl střílet ze střechy Grill baru.

V Bílovci býval novoroční ohňostroj do loňska. „Loni jsme to zrušili a nevím o tom, že bychom ho letos měli dělat,“ uvedl místostarosta Bílovce Petr Faldík. Obdobná slova jdou také ze Studénky. „Nebudeme nic organizovat,“ vyjádřil se k silvestrovské noci tajemník městského úřadu Jiří Moskala.

V Odrách již po roce 2000 proklamovali, že město bude dělat ohňostroje pouze v letech končících číslicemi 0 a 5. „Chceme u toho zůstat, takže ani letos město nebude ohňostroj pořádat,“ sdělil oderský starosta Pavel Matůšů. Lidé v Odrách ale o světla na obloze nepřijdou, neboť každoročně oblohu rozzáří desítky soukromých, menších i větších, světelných show.

Také ve Fulneku je konání ohňostrojů minulostí. „Kdysi býval, ale teď na takové věci nemáme peníze. Určitě ho nebudeme dělat,“ řekla starostka Fulneku Jana Mocová. Také v nejmenším městě Novojičínska, ve Štramberku, nebude radnice světelné zpestření organizovat. Přesto však budou pod Trúbou rakety lítat, a to díky ostravskému podnikateli Pavlu Šmírovi, kteýá ohňostroj pořádá.

Zatímco většina měst ohňostroje neorganizuje, odhodlali se k tomu v některých obcích. Například v Bordovicích už je silvestrovský ohňostroj tradicí, vstup do Nového roku oslaví ohňostrojem také v Bartošovicích a konání ohňostroje avizovala už také starostka Kujav Petra Vojkůvková.

ADAM KNESL
IVAN PAVELEK