Vskutku husarský kousek předvedla desetiměsíční fena beaucerona, když porazila šampiony národní výstavy v Olomouci. Majitelka Desire, jak se fena jmenuje, Věra Žižková si získala toto nevšední plemeno z holandské chovné stanice. V budoucnu by ráda založila vlastní chovnou stanici. Další štací bude výstava v Ostravě a potom Francie a mezinárodní výstava beuceronů.

Žena, která od mládí vyrůstala mezi psy a snažila se o jejich zdokonalení nejen fyzického vzhledu, ale také psychických dovedností. „Vždycky jsem si přála služebního psa, chovala jsem německé ovčáky, ale chtěla jsem zároveň něco ke zvířatům, aby to umělo pást, mělo služební výcvik, prostě všestranného psa. To beauceron rozhodně je,“ začala vyprávět Žižková. Jedním z plemena psů, které ji doprovázely životem, byl i peruánský naháč. Ten se účastnil moho výstav a dožil se úctyhodných sedmnácti let, což je na lidský věk plných 119 let.

Desire, holandského chovu Warrior soul, měla několik sourozenců, avšak jiného zbarvení. Ti putovali například do Ameriky, nebo na tuzemskou půdu, kde budou sloužit společně s brněnskou policií. „V tom zbarvení je jeden v holandsku a jeden u nás. Nejsou tak vyjímeční v barvě pálené, ale v zabarvení jako má Desire, šedo-černé je jich u nás málo,“ upozornila Žižková.

Ačkoliv byla národní výstava v Olomouci Desiriinou první zkouškou, vyšla z ní jako vítěz. „Desirka napřed vyhrála ve třídě mladých fenek, potom byl nejlepší mladý pes a nejlepší fena a tam jej také porazila a pak se sešli v klubu všichni vítězové všech tříd a ona porazila i ty vítěze vítězů,“ konstatovala šťastná majitelka. Také přiznala, že podobný úspěch vůbec nečekala a už vůbec ne od psa bez větších zkušeností a nízkého věku. „Porazila psy, kteří byli mnohem staršími vítězi tříd. Jak ji tam pan rozhodčí Dostál viděl, řekl, že takový pes tady ještě nebyl. Její první soutěž a právě ji vyhrála uplně celou,“ sdělila. „Bála jsem se konkurence, vůbec jsem nečekala, že se umístíme. Brečela jsem, když mi řekli, že jsme první. Rozhodčí tam chodil s cedulkou a dával ji k nám a já jsem couvala, protože jsem si myslela, že to je pro toho psa vedle nás a on ji zase vzal a zase ji dal přede mě,“ vzpomínala se smíchem. S Desirou se chovatelka chystá na ostravskou národní soutěž a poté do Francie, kde ji pozvala majitelka holandské chovné stanice. Ve Francii se totiž v květnu bude konat celosvětová výstava beauceronů.

Majitelka Desire by chtěla v budoucnu založit chovnou stanici. „Pro to uchovnění musí být rentgeny kyčlí, musí mít služební výcvik a tak dále. My na všem pracujeme, ale je tam toho hodně, co musí být, aby byla chovná. Může mít špatný rentgen, může se cokoli stát. Pevně věřím, že se nám ta stanice podaří,“ uzavřela Žižková.