Omrzliny a další zdravotní komplikace způsobené tuhými mrazy nehrozí zdaleka jen lidem bez domova. Krajští záchranáři v těchto dnech často vyjíždějí i k lidem, které kolemjdoucí našli ležet v mrazu na ulici opilé.

„Nejmladší byl přitom teprve sedmnáctiletý chlapec v Novém Jičíně, který ležel podchlazený ve sněhu před restaurací. Po prvotním ošetření byl předán dětské jednotce intenzivní péče ve zdravotnickém zařízení,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. Asi hodinu pobýval venku za obdobných podmínek v mrazu také třiačtyřicetiletý muž v Darkovicích na Opavsku. U něj záchranáři zjistila kromě podchlazení také omrzliny prstů horních i dolních končetin.

Posádky záchranné služby musely na území Moravskoslezského kraje od pátečních podvečerních hodin do včerejšího poledne zasahovat u takřka dvou desítek stavů, které souvisely s mrazivým počasím. Jednalo se o pacienty, kteří byli podchlazení, nebo měli omrzliny.

V pátek večer ošetřovali záchranáři třiadvacetiletého turistu v Jeseníkách. Muž podcenil počasí a přivodil si omrzliny na nohou. První pomoc mu poskytla Horská služba na Ovčárně, poté byl převezen do nemocnice v Krnově.

V sobotu brzy ráno byla záchranná služba na Frýdecko-Místecku volána k pacientovi, který v noci spadl do řeky a v mokrém oblečení se pak několik hodin pohyboval venku na mrazu. „Jednatřicetiletý muž utrpěl omrzliny prstů na rukou i nohou a byl po poskytnutí první pomoci předán úrazové ambulanci nemocnice ve Frýdku-Místku,“ uvedl Lukáš Humpl.

V odpoledních hodinách pak záchranáři pomáhali důchodci v Ostravě. Ten byl nalezen podchlazený ve sklepě rodinného domku. Jeho zdravotní stav byl vážný a záchranáři jej po ošetření transportovali na urgentní příjem Městské nemocnice v Ostravě.

Během sobotní noci se pak venku pohyboval sedmadvacetiletý muž ve Vítkově na Opavsku. I jemu museli pomoci záchranáři, protože utrpěl omrzliny na rukou a na uších.

Teploty hluboko pod bod mrazu padaly také v neděli. V ranních hodinách našli policisté v Ostravě podchlazenou a dezorientovanou­ ženu.