Naposledy vyjeli policisté zkontrolovat myslivce do Vražného v sobotu 19. prosince, kde pořádal v mrazivém počasí tradiční hon na bažanty a zajíce místní myslivecký spolek. Žádného z dvaačtyřiceti nimrodů kontrola strážců zákona nepřekvapila, v posledních letech se totiž tyto preventivní akce staly tradicí.

„Po příjezdu na místo shromáždění se ihned policisté ujali kontroly zbrojních průkazů, a to fyzicky podle čísel zbraní, loveckých lístků a v neposlední řadě došlo i na dechovou zkoušku,“ informoval novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes. Pozitivní trend poslední doby se potvrdil i zde. Všichni myslivci se na hon totiž dostavili střízliví, zároveň měl každý v pořádku zbraně i doklady k nim.

Myslivci: Kontroly vítáme

Preventivní policejní akce lovci vítají. „Musejí být, patří to k tomu,“ řekl Josef Křenek, šéf mysliveckého spolku Moravská brána-Vražné a jedním dechem dodal: „Všichni si teď dávají pozor, protože každý má myslivost jako koníčka a nikdo to neriskne. „To, že se alkohol podařilo v posledních letech z honů vymýtit potvrzují policejní statistiky. Strážci zákona letos zkontrolovali již tři sta myslivců a pouze u jednoho z nich byl odhalen alkohol. „V případě pozitivního zjištění alkoholu může správní orgán přestupci udělit blokovou pokutu do padesáti tisíc korun a rovněž mu odebrat zbrojní průkaz,“ přiblížil následky neuvážlivého jednání policejní mluvčí.

Preventivní akce policisté dělají především proto, aby si muži i ženy v kamizolkách uvědomili, že alkohol a zbraně k sobě nepatří. Kromě alkoholu se policisté zaměřují také na střelné zbraně. „Všechny zbraně kontrolované policisty z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Nový Jičín byly v pořádku a v souladu s evidencemi,“ sdělil Petr Gřes. Zbrojní průkaz a dýchnout do testru musel každý účastník sobotního honu. „Věřím, že to dopadne dobře. Já už mám kontrolu za sebou a mám vše v pořádku,“ poznamenal myslivec Petr Fárek z Jeseníku nad Odrou.

Jeho přání se nakonec vyplnilo, žádné přestupky policisté ve Vražném nezaznamenali. Myslivci to ovšem mohli oslavit až po skončení honu. „My můžeme přijít na kontrolu i během honu a myslivci neví jestli se vrátíme nebo ne,“ reagoval na otázku, zda se myslivci neposilní až po skončení policejní akce, Miroslav Gilg z novojičínského policejního oddělení. Placatice slivovice tak zdejší myslivce nezahřála, možná jim to vynahradil poslední letošní lov.