VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice odešla z jednání

NOVÝ JIČÍN - Až na dvě výjimky opustili ve středu večer opoziční zastupitelé v Novém Jičíně budovu radnice. Důvodem byl nesouhlas s volbou třetího, neuvolněného, místostarosty města.

21.9.2007
SDÍLEJ:

Milan ŠturmFoto: Městský úřad Nový Jičín

Tím se v tajném hlasování stal radní a podnikatel Milan Šturm (ODS). Post dalšího představitele radnice považuje starosta Ivan Týle (ODS) za potřebný. „Jednak z důvodu nové legislativy. Ta vyžaduje zvýšené úsilí pracovníků radnice. Chtěli bychom, aby financování rozpočtu města bylo co neefektivnější. Chystá se rekonstrukce náměstí, převod Technických služeb města na jinou organizační formu i další spojitosti s přípravou budování průmyslové zóny či dopravní problematiky. Chceme tak uvolnit pracovní prostor místostarostovi Bártovi (ODS – pozn. red.), který by byl hlavním hospodářem a ekonomem města,“ uvedl starsosta s tím, že se nejedná o ojedinělý krok. „Tři místostarosty mají je například v Kopřivnici, Vsetíně či Litoměřicích“.

„Před komunálními volbami chtěly všechny politické subjekty zachovat stávající počet funkcionářů. Taktéž ODS, která přišla s návrhem koaliční spolupráce,“ sdělil opoziční zastupitel Miroslav Urban (KDU-ČSL). „Nepamatuji se, že bychom se vyjadřovali k zachování počtu funkcionářů. Navíc odpovědnost poneseme i před občany města,“ reagoval Týle. „Jednání ohledně volby mělo nejprve proběhnout v jednotlivých klubech politických stran,“ myslel si Jaromír Kubis (KSČM), na kterého navázal Přemysl Kramoliš (SNK-ED). „Rozšiřovat počet úředníků je marnotratné,“ dodal Kramoliš.

„Klub sociální demokracie tuto aktivitu nepodpoří,“ zaznělo z úst Břetislava Gelnara (ČSSD). Zastupitele Kramoliše zajímala i výše mzdy třetího místostarosty. „Kolik to bude ročně? Nebo to bude dělat zadarmo,“ tázal se Kramoliš. „Měli bychom diskutovat seriózně. Mzda neuvolněného místostarosty bude ve výši 430 tisíc korun ročně včetně odvodů. Peníze lze umořit z personálních úspor i ze zvýšených příjmů z výkonu státní správy,“ odpověděl starosta Týle.

„Neuvolněný placený funkcionář je horší varianta. Bude dělat na dvou stranách,“ myslel si Urban. Radu přidal ještě Kramoliš. „Bylo by dobré zvážit místo uvolněného místostarosty například reorganizací práce na úřadě,“ sdělil.

Na odchod opozice z auly radnice reagoval Šturm po svém. „Je mi to velmi líto, protože s lidmi z opozice chci i nadále spolupracovat. Pokud tito lidé budou přicházet s rozumnými návrhy a nápady, nemám naprosto problém s nimi komunikovat,“ sdělil Šturm, podle kterého to opozice prostě „neustála“.

„Zaznělo opakovaně, že toto řešení navrhli radní. Bavíme se o tom od počátku roku. Politické subjekty nedokázaly na tuto situaci zareagovat. Je to vyloženě jejich problém,“ uzavřel Šturm s tím, že skloubit podnikatelské aktivity s prací místostarosty dokáže. „Mám dost zaměstnanců a většinu času budu na radnici,“ dodal.

21.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT