Asi čtyřicetiminutová diskuse na posledním jednání petřvaldských zastupitelů začala tím, že starosta Petřvaldu Zdeněk Pexa (KSČM) přednesl žádost farnosti o dar na opravu střechy kostela svatého Mikuláše v Petřvaldě. Farnost požádala o 660 tisíc korun, přičemž 600 tisíc korun by bylo na opravu střechy kostela a zbylých 60 tisíc korun by farnost použila na opravu kaple svatého Antonína v Petřvaldíku, místní části Petřvaldu.

Starosta Pexa doplnil, že celkovou opravu druhé poloviny střechy, neboť první je hotová, vyčíslila farnost na 900 tisíc korun. V době zasedání zastupitelstva přitom bylo na účtu veřejné sbírky 152 912 korun. „Farnost žádá o příspěvek na dorovnání chybějících financí, tak aby se oprava střechy kostela mohla realizovat," uvedl Zdeněk Pexa.

Na to hned reagoval zastupitel Lubomír Šíp (SNK za obec Petřvald): „Jsem katolík, pokřtěný a do kostela sem tam chodím. Ale mám nějaké své názory, které nechci měnit, bez ohledu na kamarádství a podobně. Za posledních patnáct nebo dvacet let investovala obec do církve mnoho tisíc korun. Po rozhodnutí vlády a parlamentu dostaly církve odškodnění a nemovitosti. Před dvěma roky prodala zdejší církev za nějaké peníze faru. Nemyslím si, že katolická církev nemá na to, aby si opravila svou nemovitost," nechal se slyšet Lubomír Šíp, jenž deklaroval, že bude proti příspěvku na kostel a souhlasí jen s příspěvkem na kapli. Plně ho podpořil zastupitel Vladimír Jurák (ČSSD).

Zastupitelka Šárka Fabianová (SNK za obec Petřvald) vyslovila názor, že při rozpočtovaných nákladech 900 tisíc korun na opravu poloviny střechy kostela jí připadne požadavek, aby obec hradila dvě třetiny nákladů, jako odvážný. „Protože vím, že ten kostel v obci něco znamená, navrhovala bych tři sta tisíc korun," řekla Šárka Fabianová, k níž se přidala zastupitelka Ivana Šindlová (SNK TJ Petřvald).

Kostel má svou hodnotu

Zastupitel Václav Moravec (KDU-ČSL) upozornil na skutečnost, že na kostele je už polovina střechy opravená. „Nechávat druhou půlku na výrazně pozdější období nedává smysl," poznamenal Václav Moravec a dodal, že farář v žádosti zmiňuje, že žádal i na dalších místech, ale neuspěl. „Není to tak, že to obec financuje celé. Nemyslím si, že si tady církev staví něco pro úzkou skupinu lidí, ale chápu to jako urbanistickou záležitost pro celou vesnici. A střecha je na tom to nejpodstatnější, aby ten objekt měl dlouhodobější životnost. Měli jsme tady zámek a víme, jak to dopadlo. Zbyly nám jenom fotky," podotkl Václav Moravec.

Obdobně se vyjádřil také zastupitel Pavel Drastich, jenž poukazoval na historickou hodnotu kostela. Navrhl, aby obec dala polovinu celkové částky nákladů, tedy 450 tisíc korun. Další návrh, který podal Michal Hekele (Pro obec Petřvald a Petřvaldík) zněl opět na 300 tisíc korun, což je stejná částka, jakou obec přispěla na opravu první poloviny střechy.

Biskupství chce úroky?

Zajímavou informaci přidal Vojtěch Myška, jenž kdysi dělal v Petřvaldě starostu. „Žádali jsme biskupství, ale to teď potřebuje dvacet milionů na opravu baziliky, od nich bychom to tedy nedostali. A kdybychom dostali, platili bychom dvacet procent úrok za peníze, které bychom si půjčili. Spočítali jsme, že bychom ani ten úrok nemohli splatit z darů, které bychom dostali. Když ty peníze neseženeme, jak navrhuje pan farář, tak se ta střecha opravovat nebude," konstatoval Vojtěch Myška.

Zastupitel Karel Šrámek (KSČM) řekl, že pokud obec nepřispěje nyní, přijde žádost o půjčku v příštím roce a povede se stejná polemika nanovo. Nato navrhl schválit původních 660 tisíc. Ani to ale nebylo rozhodující. Zastupitel Miroslav Pavelka (ČSSD) totiž nastolil několik otazníků. „Nikdo neví, kolik ta oprava střechy bude přesně stát. Jestli peníze poskytneme účelově, není tady podmíněno to, že už do budoucna nebudeme dávat další prostředky. Ta žádost nemá vypovídací schopnost natolik, abychom věděli, kolik přesně chybí korun, aby zastupitelé věděli, o čem se přesně jedná. Jestli se teď schválí peníze a s opravou se nezačne, protože jim bude chybět, co s těmi penězi bude?" tázal se Miroslav Pavelka a dal návrh, aby zastupitelé vzali žádost jen na vědomí a projednali ji, až bude řádně doplněna.

Návrh Miroslava Pavelky schválilo devět z celkového počtu patnácti petřvaldských zastupitelů.